| 02.09.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Време е за подготовка на брзи крофни и тоа без многу масло…

По оригиналниот рецепт овие крофни се подготвуваат во посебен калап за мафини, но вие можете да користите обичен калап и да ги печете во рерна. Вкусот е неверојатен!

Состојки:

 
 

– 1 шолја брашно
– 1,5 лажица шеќер
– 1/2 лажичка прашок за печиво
– 1/4 лажичка сол
– 2 јајца
– 1 шолја млеко
– 2 лажици путер, омекнат на собна температура
– крем по желба

Подготовка:

Посебно измешајте ги сувите состојки, а посебно жолчките, млекото и путерот. Потоа измешајте ги смесите заедно и додајте претходно направен шлаг од белки – лесно измешајте го во смесата.

  
 

Добро намастете калап за мафини, а потоа во секоја вдлабнатина ставете по малку смеса. Со помош на шприц во секоја крофна ставајте крем по желба, а потоа преку додајте уште малку смеса.

Печете 10 минути на 200 степени.

Крв да ви се стори!

 
loading...
 

(92)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef
Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени