| 01.02.2018. ПО ДОМА

Речиси сите знаат кои се предностите на лукот но за оваа чудесна билка постојат уште многу информации кои е корисно да се знаат

Покрај сите познати факти, постојат и многу информации и откритија за лукот кои ќе ви помогнат подобро да го разберете и паметно да го искористите.

– Сиров, свежо исечкан или мелен лукот има најдобро дејство врз здравјето. Ако не можете да го поднесете неговиот мирис и морате да го варите, тогаш ќе мора да употребите четири ипол главици за да има еднакво дејство.
– Од непријатниот мирис по конзумирањето на лукот може да се ослободите ако испиете сок од лимон или ако изедете неколку парчиња лимон, а за истата намена може да послужи и шолја чај од нане.
– Ако лукот го нанесеме на рана, таа побрзо зараснува. Во текот на Првата светска војна оваа метода била многу често користена од британските војници.
– Исечканиот лук кога ќе го втриеме на саканото место, може да излекува чир. Тајната е во моќната состојка алицин заради чие присуство лукот е еден од најдобрите антиоксиданси.
– Кога ќе пушти никулци лукот губи некои од своите здравствени предности, но и понатаму може да се користи.

 
 

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија
29.01.2018. Ливадџија
30.01.2018. The Chef
31.01.2018. Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени