| 21.10.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Потребни состојки:

– 100 гр. шеќер
– 1 кесичка прашок за пециво
– 150 мл. млеко
– 2 лажици мед
– 200 р. ореви
– 60 гр. маргарин
– 10 гр. кафе
– 2 лажици какао
– 200 мл. вода
– 3 кесички ванилин шеќер
– 230 гр. брашно
– 1 Јајце

Подготовка:

 
 

Најпрво се вари сирупот на умерена температура, така што меленото кафе, маргаринот, водата, медот и шеќерот се ставаат во огноотпорен сад со дебело дно. Кога ќе проврие, намалете го огнот, па варете некои 5-7 минути. Оставете убаво да се олади, а повремено промешувајте.

Во меѓувреме брашното помешајте го со какаото, додадете го прашокот за пециво и ванилиниот шеќер, па на крајот и изматеното јајце со млекото.

Во ладниот сируп ставете ја смесата од брашно, па промешајте за се да се спои. Додадете ги оревите и уште еднаш промешајте.

  
 

Од смесата полнете ги калапите за мафини. Печете ги во загреана рерна на 180 степени 20-ина минути. Добар апетит!

(45)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef
Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени