| 08.11.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Состојки:

– 500 грама пченично брашно
– 150 грама црни маслинки без семка
– 100 грама бадеми
– 7 грама сув квасец
– 10 грама шеќер
– Прстофат сув рузмарин
– 30 милилитри маслиново масло
– 1 мала лажичка сол
– Прстофат бибер
– 250 милилитри топло млеко

Подготовка:

 
 

Во подлабок сад ставете го брашното, во средината направите длабнатина и ставете ги квасецот, рузмаринот, шеќерот, маслиновото масло, бибер, сол и топлото млеко. Месете го тестото додека не добиете компактна маса. Обликувајте го во погача, премачкајте го со малку масло, завиткајте те го со проѕирна фолија и оставете го нарасне 60 минути.

Откако тестото ќе нарасне додадете ги претходно исечканите маслини и бадеми и пак замесете.

Печете на загреана рерна на 180 степени Целзиусови 30 минути.

  
 

Уживајте!!!

(60)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени