| 10.04.2018. ПО СВЕТОТ

Јапонецот Масазо Нонака денеска доби сертификат кој потврдува дека тој е најстариот човек на светот, со своите 112 години и 259 дена. Нонака доби сертификат од здружението на Гинисовите светски рекорди, кој го прими во својот дом во Ашор, на север од јапонскиот остров Хокаидо.

Масазо Нонака е роден на 25 јули 1905 година и пораснал во големо семејство, кое е сопственик на спа центар, со кого сега управува неговата внука.

Тој ги надживеа својата сопруга и две од нивните пет деца.

 
 

Од Гинис велат дека Нонака и официјално стана најстариот човек на светот, после смртта на Франсиск Оливер од Шпанија, кој почина оваа година на 113 години.

(0)

  
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени