| 14.11.2017. ПО ДОМА

Знаеме дека сега на ладното време треба да си ги заштитиме усните од пукање и сушење. Секогаш е полесно да се купи ваков балзам за заштита од аптека или некој супермаркет, но има и такви луѓе кои уживаат да направат сами некои работи. Тоа е балзам кој ќе ги заштити вашите усни од студ и сушење, и тој е сосем природен. Самата процедура е едноставна. Направете го тоа за себе, но исто така и за луѓето кои ви значат и ги сакате…

Состојки:
– 5 g пелен восок
– 10 ml нерафинирано масло од кокос
– 3 ml бадемово или јојоба масло
– 1 капка етерично масло од каранфилче
– 4 капки од етерично масло од портокал

 

 
 

 

Во тенџере се става вода до половината, а во него потопете некој огноотпорен сад во кои се наоѓаат сецканиот пчелин восок и сите масла, освен етерините. Загревајте на умерена температура се додека не се стопат восокот и маслата, а потоа отстранете го од топлината и додадете ги есенцијални масла во смесата. Добро измешајте со дрвена лажица и ставете го во туба или пакување што може да се најде во продавниците. Затворите само кога мешавината е целосно оладена.

  
 

(75)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија
22.11.2017. Ливадџија
24.11.2017. Ливадџија
23.11.2017. Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени