| 12.04.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Копривата е лековита билка која помага во лекување на разни болести, а посебно се препорачува на луѓе кои се борат против анемијата и бубрежни заболувања.

Зошто баш коприва?
Копривата е богата со магнезиум и содржи огромно количество на калциум, поради што задолжително се препорачува на трудници и доилки.

Исто така, оваа чудесна билка го засилува помнењето, кое слабее во староста, а нејзиното секојдневно присуство во исхраната е причината заради кои копривата е наречена фактор за долговечност”.

 
 

1. Како да направите домашен сируп од коприва?
Копривата треба да ја берете на места кои не се допир со отрови и издувни гасови, односно берете ја во природа со помош на ракавици.

nema-podobro-od-domasnoto-narodni-lekovi-od-kopriva-za-mnogu-bolesti-2

За 3 литри сок потребно ви е:
– 30-40 врвови млада коприва
– 3 литри ладна вода
– 5-6 лимони
– 1kg шеќер

  
 

Подготовка:
Во водата ставете ја копривата и претходно исечканиот лимон, потоа поклопете го садот и оставете го 24 часа. Следниот ден, добро изгмечете ги состојките, процедете ги и додајте го шеќерот. Сирупот повремено мешајте го на шпорет,  додека шеќерот не се стопи, па потоа претурете го во суви и чисти шишиња и чувајте го на ладно и темно место.

2. Чорба од млада коприва
nema-podobro-od-domasnoto-narodni-lekovi-od-kopriva-za-mnogu-bolesti-3jpg

Состојки:
– 1 литар млеко
– 1kg млади коприви
– 200g кисела павлака
– 100ml масло
– 50g путер
– 100g брашно
– 2 чешниња лук
– Сол и бибер

 
loading...
 

Подготовка:
Исчистете ги младите коприви и измијте ги под млаз ладна вода, исцедете ги и исечкајте ги. На масло и путер испржете го брашното додека не се зарумени, а потоа додајте го исечканиот лук и кратко пржете. Додајте ја копривата, прелијте ја со млекото, дотурете малку вода, зачинете по вкус и гответе 10-ина минути. Во готовата чорба ставете ја киселата павлака и послужете ја додека е топла.

3. Чај од коприва
nema-podobro-od-domasnoto-narodni-lekovi-od-kopriva-za-mnogu-bolesti-4jpg

За една чаша е потребна една кафена лажичка коприва, односно листови и стебла. Со врела вода прелијте ја копривата и оставете ја да постои 5 минути. Исцедете и испијте го чајот голтка по голтка.

4. Купка од коприва

nema-podobro-od-domasnoto-narodni-lekovi-od-kopriva-za-mnogu-bolesti-5jpg

Ставете една чаша коприва во големо тенџере и прелијте ја со врела вода. Поклопете го тенџерето и оставете го 10-15 минути, а потоа исцедете и додајте ја течноста во када полна со топла вода. Водата во кадата не треба да биде врела, а доволно е да поседите 20 минути. После купката не се туширајте, туку само избришете се. Останете на топло барем уште 1 час.

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени