| 22.03.2018. МУАБЕТ

Експерт за месо открива како да разликувате квалитетен сувомеснат производ од оние ефтините што се шлепаат со разни финти (адитиви и слично). На тапет има кулен, шунка, салама, мортадела, виршла, кобасица и пршут.

(0)

 
 
Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени