| 21.11.2017. ЕВОЛУЦИЈА

Секој кој го гледал Blade Runner 2049 ќе знае колку е визуелно добар. Дури и ако не ви се допаднал самиот филм, речиси невозможно е да не гледате во почит кон неверојатните визуелни сетови што ги нуди продолжението на Денис Вилнев од 1982 година. Што е уште поимпресивно е дека наместо да се потпираат само на компјутерска технологија за сè, филмаџиите всушност користеле минијатурни модели за многу сцени.

Се нарекуваат минијатурни модели, но во реалноста и не се толку минијатурни. Малку луѓе би можеле да не се согласат кога ќе ја видат високата зграда на Л.А.П.Д. (4,5 метри), кулите во облик на пирамида, кои можат да се кренат само со кран и ѓубрето, кое речиси го исполнило целото студио. Ова се уметнички дела, велат со гордост од компанијата која ги произвела.

Минијатурите биле направени од Weta Workshop, студио за специјални ефекти од Нов Зеланд (ко-основач на компанијата е режисерот на Господарот на прстените, Питер Џексон), кој исто така работел на такви блокбастери како Тор: Рагнарок и Дух во Школка. Биле направени вкупно околу 38 модели и секоја зграда се правела за околу една недела. Скролнете надолу за да ги видите неверојатните резултати.

 
 

 

 

  
 

 

 

 
loading...
 

 

 

 

(234)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија
21.11.2017. The Chef
23.11.2017. Ливадџија
22.11.2017. Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени