| 19.03.2018. ПО СВЕТОТ

Најскапото чоколадо на светот е изложено на саемот за чоколади во Обидос во Португалија.

Ограничената едиција содржи 1.000 бонбони по цена од 7.728 евра по парче. па оваа драгоценост ја чуваат двајца чувари.

Секоја бонбона е обложена со злато што може да се јаде, а се полнети со најскапите зачини: шафран, тартуф, ванила од Мадагаскар и златни ливчиња.

 
 

Креаторот на чоколадото, Португалецот Даниел Гомес, изјави дека тоа чоколадо во форма на дијамант влезе во Гинисовата книга на рекорди како најскапа во светот.

Инаку, кутијата во која е чоколадото има форма на круна и е украсена со 5.500 Сваровски кристали.

(0)

  
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени