Химната и Хипократовата заклетва задолжителни во болниците секое утро

Новата египетска министерка за здравство Хала Зајед издаде декрет со кој се наредува во државните болници насекаде низ Египет, секое утро преку разглас да се интонира националната химна, а потоа да се емитува и Хипократовата заклетва. Оваа одлука предизвика негодувања, но и шеги на социјалните мрежи, но Зајед тврди дека нејзината одлука ќе придонесе за… Read More Химната и Хипократовата заклетва задолжителни во болниците секое утро

Го силувал кучето на соседот, видел полиција и започнал да бега

Полицијата во Тексас привела 27-годишно момче по пријава од сосед дека влегол во еден двор и започнал сексуално да злоставува куче. Филип Семјуел Меркон (26) од Белмида влегол во заграден двор кај соседите, каде фатил мешанец и започнал да го злоставува. Сопственикот во тој момент не бил дома, а болната сцена ја виделе другите соседи… Read More Го силувал кучето на соседот, видел полиција и започнал да бега

Според науката ова се мажите кои најверојатно ќе ви пружат оргазам

Конечно, оргазмите се сведоа на наука! Истражувачи на Универзитетот на Албани прашале група на жени кои се во хетеросексуални врски за нивните партнери и нивните оргазми, како и за способноста на нивните партнери да ги доведат до оргазам и одговорите што ги добиле…не биле многу изненадувачки. Според студијата, имало поголема веројатност жените да доживеат оргазам… Read More Според науката ова се мажите кои најверојатно ќе ви пружат оргазам

3 хороскопски знаци кои не сакаат никого освен себеси: Второ име им е Нарцис!

Едноставно, тие мислат дека се најдобри, сè што прават прават за сопствено задоволство и секогаш се ставаат себеси во прв план. Овен Првиот знак во зодијакот има многу доблести, но и една огромна мана што им смета речиси на сите, а тоа е нарцисоидноста. Иако е добро и здраво да се сакате себеси, припадниците на… Read More 3 хороскопски знаци кои не сакаат никого освен себеси: Второ име им е Нарцис!

Менаџер за продажба – Клиар Вју

Clear View BTC (www.clearview.com.mk) како регионален лидер во областа на тренинзите за стекнување на знаења и вештини од областа на Бизнисот и менаџментот објавува оглас за следнава позиција: Координатор за продажба и развој Потребни квалификации: •    ВСС; •    Познавање на менаџмент; •    Соодветно работно искуство вo продажба минимум 3 години; •    Задолжително познавање на англиски јазик; •    Менаџерски и продажни… Read More Менаџер за продажба – Клиар Вју

Дали микробрановите печки ги уништуваат витамините во храната?

Многу луѓе избегнуваат да ги користат микробрановите печки, плашејќи се како тие влијаат на молекуларната структура на храната, арно ама, најновите истражувања носат некои докази кои може и да ве изненадат… (15) 00

Магационер – Парти сервис Лео Дооел

Регион: Скопски Краен рок за пријавување: 29/07/2018 Емаил: [email protected] Контакт телефон: 078/235-854 Парти сервис Лео Дооел Скопје (L&L Catering) компанија за индустриски и комерцијален кетеринг, поради отоврање на нова работна позиција во магацинот на централната кујна, има потреба од 1 (еден) магационер, кој ќе ги извршува следниве работни задачи: • Врши прием на роба, односно… Read More Магационер – Парти сервис Лео Дооел

Плескавици од тиквички и фета сирење

Понекогаш највкусната храна е приготвена од најосновните состојки и нема големи трошоци за екстра гастрономско уживање. Обидете се да го приготвите следниов рецепт од кујната на ливада.мк и изненадете ги вашите драги… Состојки: – 1 компир – 3 тиквички – 3 јајца – ½ главица кромид – 300 гр. фета сирење – 6 лажици брашно… Read More Плескавици од тиквички и фета сирење

Се што треба да знаете за користење на годишен одмор – Дознајте ги своите права за да не Ве искористуваат

Согласно Законот за работни односи имате право на платен годишен одмор од најмалку 20 и најмногу 26 работни дена. Според Законот годишниот одмор може да се користи во два дела, со тоа што првиот дел мора да трае најмалку 12 работни дена и да се искористи до крајот на тековната година, а вториот дел најдоцна… Read More Се што треба да знаете за користење на годишен одмор – Дознајте ги своите права за да не Ве искористуваат

Хоакин Феникс ќе биде Џокер во новиот филм на DC

По долго месеци полни со шпекулации, денеска конечно беше потврдено дека DC и Warner Bros подготвуваат нов филм за најпознатиот стрип-негативец и најголем непријател на Бетмен, Џокер. Во главната улога ќе се појави Хоакин Феникс, актерот за кој се шпекулираше дека ќе ја преземе улогата од Џаред Лето. Според Hollywood Reporter, филмот ќе почне да… Read More Хоакин Феникс ќе биде Џокер во новиот филм на DC