Џиновска лигња се појави на плажа во Нов Зеланд

Џиновска лигња изненади тројца нуркачи на плажа јужно од Велингтон во Нов Зеланд. Браќата Даниел, Џек и Метју Алпин кога дошле на вообичаеното утринско нуркање нашле исклучително голем примерок на главонога (Cephalopoda). Тие го измериле животното кое било долго 4,2 метри и се фотографирале со него. Потоа го повикале новозелантскиот Национален иститут за истражување на… Read More Џиновска лигња се појави на плажа во Нов Зеланд

Како Арапите му ги матат сметките на Елон Маск?

Акциите на компанијата Tesla паднаа по појавувањето на веста дека суверениот фонд на Саудиска Арабија вложи една милијарда долари во конкурентната компанија Lucid Motors. Оваа инвестиција е наменета за финансирање на комерцијалното лансирање на првото електрично возило на Lucid Motros во 2020 година. Генералниот директор на Tesla Елон Маск и претходно имаше изјавено дека преговорите… Read More Како Арапите му ги матат сметките на Елон Маск?

“Кока кола“ ќе прави пијалаци на база на канабис

„Кока-кола“ е најпозната по својот истоимен пијалок на база на кофеин, но компанијата сега е подготвена да експериментира со поинаква дрога – канабис. Таа почнала преговори со канадскиот производител „Аурора канабис“ околу развојот на пијалоци засилени со марихуана. Тие не би влијаеле врз свеста на корисниците, туку би имале за цел да ублажуваат болка. „Кока-кола“… Read More “Кока кола“ ќе прави пијалаци на база на канабис

Оглас за доделување стипендии за втор циклус студии на УКИМ за академската 2018/2019 година

ОКТА АД Скопје во академската 2018/ 2019 година доделува десет стипендии на студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, запишани на втор циклус студии на одредени студиски програми на следните факултети: Технолошко-металуршки факултет Машински Факултет Факултет за електротехника и информациски технологии Природно – математички факултет – Институт за хемија Економски факултет Факултет за земјоделски науки… Read More Оглас за доделување стипендии за втор циклус студии на УКИМ за академската 2018/2019 година

Шницли од компири за брз и лесен ручек

Лесно се прават, без многу состојки, а доволно заситуваат. Во момент кога ви треба брз и лесен ручек за целото семејство, подгответе шницли без месо. Потребни состојки: – 1 kg компири – 1 ½ шолја брашно – 1 јајце – ¼ шолја млеко – Сол и бибер Подготовка: Излупете ги компирите и сварете ги во… Read More Шницли од компири за брз и лесен ручек

Работно место од соништата: Ресорт во Мексико бара човек кој бесплатно ќе престојува таму

Работен ден со коктел во рака покрај базен, вкусен оброк и СПА третман, плус фоткање на истото, кој би можел да одолее? Барањето на работата од соништата може да биде истоштувачко, особено во Македонија каде ви се потребни врски од секаков тип, па одите на интервјуа кај некомпетентни луѓе, па имате шефови што мислат дека… Read More Работно место од соништата: Ресорт во Мексико бара човек кој бесплатно ќе престојува таму

Продавачи на бензинска пумпа – Агенција Хоризонт

Регион: Скопски Краен рок за пријавување: 23/09/2018 Емаил: [email protected] Контакт телефон: 078315982 За потребите на својот клиент Агенцијата Хоризонт го објавува следново слободно работно место – ПРОДАВАЧИ ЗА НА БЕНЗИСКА ПУМПА ( Околина на Карпош, Ѓорче, Аеродром, Сингелич ) Потребни квалификации – Ссс – Претходно работно искуство ќе се смета за предност – Познавање на… Read More Продавачи на бензинска пумпа – Агенција Хоризонт

Оваа птица официјално повеќе не постои во дивината

Сината ара, вид на папагал познат низ целиот свет откако анимираната верзија стана главен карактер на цртаниот филм „Рио“, повеќе не постои во дивината. Иако и впо споменатиот цртан филм папагалот Блу беше посветен на обидот за спасување на својот вид, со истражување е утврдено дека таквите птици ко потенуваат од Бразил повеќе не постојат… Read More Оваа птица официјално повеќе не постои во дивината

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак, досега не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и врз неродено бебе, беше соопштено на Конгресот на Европското друштво за респираторно здравје во Париз. Истражувањата покажале дека токсичните честички „патуваат“ низ белите дробови на… Read More Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња