24.12.2017.Ливадџија
| 24.12.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Па, уште ако во нивната подготовка учествува целото семејство, тогаш веројатно тие ќе бидат нешто за кое ќе се раскажува долго време.

Сите знаеме дека децата сакаат да си играат со тесто, па токму затоа овој рецепт е одличен начин и најмалите да ги вклучите во готвењето.

Потребни состојки:

 
 

За прстени
– 2 ½ чаши варено пилешко
– 1 чаша кромид
– 1 чаша барбикју сос
– 1 чаша моцарела
– готово тесто за кифлички или лиснато тесто
– ранч сос

За ранч сос
– 1 чешне лук
– ¼ лажичка сол
– 1 чаша мајонез
– ½ чаша кисела павлака
– ¼ чаша магдонос
– 2 лажици копар
– 1 лажица млад кромид
– 1 лажичка Ворчестер сос
– ½ лажичка бибер
– ½ лажичка оцет
– ¼ лажичка црвен пипер
– 1/8 лажичка буковец
– Малку лут сос
– 1/4 или 1/2 чаша полномасно млеко (по потреба за саканата густина)

Подготовка:
Ранч сосот подгответе го така што ќе ги измешате сите состојки и на крај ќе додадете полномасно млеко за да тие да се соединат и да ја добиете саканата густина.

  
 

Во поголем сак измешајте ги пилешкото, кромидот и барбикју сосот. Земете помала чинија и наполнете ја со моцарела, ставајќи ја средината од плехот каде веќе сте го поставиле тестото. Тестото исечете го триаголници така што на секој триаголник ќе ставите сирење, лажица барбукју сос и од сместа со пилешко. Најгоре повторно додадете моцарела. Замотајте ги краевите и печете околу 25 минути.

Крв да ви се стори!

 
loading...
 

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени