| 10.05.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Крем во кој ќе се заљубите на прв залак. Можете да го користите како фил за торти и колачи, како намаз за штрудли и лиснато тесто, а може и да го послужите како крем сервиран во чаши со слоеви на овошје, јаткасти плодови и слатка павлака.

Состојки:
– 4 лимони
– 4 жолчки
– 450g шеќер
– 110g путер

Подготовка:
Изрендајте ја кората од лимоните и исцедете го сокот. Во длабок сад истурете ги жолчките со шеќер, сокот и кората од лимонот и сечканиот путер. Варете на пареа и постојано мешајте.

 
 

podgotvete-brz-i-lesen-krem-od-limon-02

Кремот е готов кога ќе започне да се задржува на лажицата и да заличува на пудинг од ванила. Прецедете го во тегла и оставете го да се олади.

Можете да го користите нешто помалку од 1 месец за која намена и да посакате.

  
 

Ова се неколку наши идеи и предлози:

podgotvete-brz-i-lesen-krem-od-limon-03

podgotvete-brz-i-lesen-krem-od-limon-04

 
loading...
 

podgotvete-brz-i-lesen-krem-od-limon-05

podgotvete-brz-i-lesen-krem-od-limon-06

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени