| 06.03.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Нема кој не обожава крцкаво лепче со омилената салата или вкусно парче месо. Сега, може да пробате да го подготвите за само 15 минути.

Потребни состојки:
– 500g леб (багет)
– 5 лажици путер
– 2 лажици маслиново масло
– 3 чешниња лук
– 1 лажица оригано
– Сол и зачини по желба

Начин на подготовка:
1. Загрејте ја рерната на највисока температура.
2. Лебот исечете го на парчиња со средна дебелина.
3. Измелете го лукот и во еден сад помешајте го со останатите состојки.

 
 

probajte-potpecen-krckav-leb-so-luk-i-zacini-02.jpg

4. Премачкајте го лебот од двете страни, наредете го во тава на хартија за печење и печете 10 минути додека не порумени.

Послужете и уживајте во крцкавите залчиња!

  
 

probajte-potpecen-krckav-leb-so-luk-i-zacini-03.jpg

(0)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени