| 29.03.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Ако сакате да го изненадите семејството како врвен мајстор, подгответе бурек од кој ќе замириса целата куќа.

За појадок, ручек или вечера, домашниот бурек е асоцијација за сочен и вкусен специјалитет коj го обожаваат сите генерации.

Потребни состојки за бурек по оригинален рецепт:
– 500g кори за пита
– 300g сирење
– 250ml вода
– 125 ml масло

 
 

Подготовка:
Промешајте ја водата со маслото, а сирењето иситнете го со вилушка. Ставете две кори на тепсија обложена со масло, така што краевите ќе ги преклопуваат рабовите.

Со мешавината од вода и масло пропрскајте ги корите, па ставете уште две кори и повторете ја постапката. Ставете ги следните 2 кори, па преку нив наредете дел од сирењето. Продолжете со овој редослед, така што на секоја 6-та кора ќе ставите сирење, а на останатите само масло и вода.

Редете додека корите не се потрошат. За крај, пропрскајте малку зејтин. Потоа, замотајте ги рабовите кои ви останаа надвор од тепсијата.

  
 

Печете на 180 степени околу 1 час, додека корите не добијат златно-жолта боја.

recept-za-originalen-burek-kako-od-pekara-02.jpg

 

 
loading...
 

Послужете со јогурт или кисело млеко. На здравје!

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef
27.03.2018. Ливадџија
26.03.2018. Ливадџија
28.03.2018. Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени