| 23.11.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Потребни состојки:

– 200гр мелени посни бисквити
– капка до две арома од портокал
– 200гр кокос
– 200гр шеќер

За глазура:

 
 

– 6 лажици шеќер во прав
– капка до две арома од портокал

Начин на подготовка:

Сварете го шеќерот со половина чаша вода, тргнете го од оган, поделете на два дела, па едната половина помешајте ја со бисквит и арома од портокал, а другата со кокос. Растегнете ја кората од бисквит, ставете во средината смеса направена од кокос и замотајте го колачот како ролат. Глазурата изматете ја од шеќер во прав и неколку капки вода, ароматизирајте и ако е потребно додадете малку боја. Прелијте го колачот со глазура и оставете да се стегне.

  
 

Крв да ви се стори!

(2)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени