| 25.08.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Едно е сигурно – ќе го обожавате ова фантастично јадење!

Состојки:

– 8 шницли
– сол
– бибер
– 2 полни лажици брашно
– 2 полни лажици сусам
– масло
– 700 мл супа или супа направена од говедски коцки
– лист магдонос

 
 

Подготовка:

Шницлите исчукајте ги како за поховање, па додајте сол и бибер од едната страна. Загрејте масло во тава, 100 – 150 мл. Загрејте помеѓу среден и силен оган.

Секоја шницла извалкајте ја во брашно и пржете ја од двете страни додека малку не порумени. Вадете ги шницлите на чинија.

  
 

Во маслото во кое сте ги испржиле шницлите ставете сусам и остатокот од брашното. Пропржете неколку минути, па вратете ги шницлите и прелијте со супа.

Намалете го огнот лесно да крцка, а пред крај додајте магдонос. Послужете топло.

Крв да ви се стори!

 
loading...
 

(29)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија
Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени