| 27.03.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Ако се ближи вашиот роденден или планирате забава, тогаш направете си полнети француски лепчиња. Идеална закуска која нема да ви одземе многу време и дефинитивно е совршена за домашни забави.

Можете сами да одберете намирници со кои ќе ги подготвите овие сендвичи или пак направете повеќе видови за сечиј вкус.

Пробајте го овој рецепт, а потоа правете си сами комбинација на состојки. Уживајте во префинетиот оброк:

 
 

Потребни состојки:
– 1 француско лепче
– 150 грама сирење
– 150 грама шунка
– 100 грама кашкавал
– 3 супени лажици мајонез
– 3 супени лажици кисела павлака
– 1 свежа краставица
– 1 свежа пиперка
– ½ мала конзерва пченка
– Вегета, сол, црвен пипер, други зачини по желба

Подготовка:
Лебот пречете го на два или повеќе дела, а потоа со помош на нож направете простор во внатрешноста.

sovrseni-za-zabava-polneti-francuski-lepcinja-2

  
 

Пиперките и краставиците сечкајте ги ситно, а шунката, сирењето и кашкавалот изрендајте ги. Во голем сад помешајте ги зеленчукот, кашкавалот, сирењето, шунката, мајонезот и киселата павлака заедно со 3 или 4 супени лажици од лебот кој ви останал, при сечењето од внатрешноста.

Сето тоа промешајте го убаво, а потоа зачинете ја смесата и со помош на кафени лажички наполнете го лепчето.

Наполнетиот леб, завиткајте го во фолија, а потоа оставете го во фрижидер барем 1 час. Потоа, исечкајте го на кругови и послужете.

 
loading...
 

sovrseni-za-zabava-polneti-francuski-lepcinja-1

Откога ќе го пробате, опишете ни го уживањето!

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени