Што се случува кога пиете алкохол на ниски температури?

Зимата и студеното време се пред нас. За многумина зимата е асоцијација на студени денови „залеани“ со чашка алкохол за да се стоплат. Но малкумина знаат дека алкохолот ќе ги загрее само за кратко. Што се случува кога се пие алкохол на ниски температури? Алкохолот ја намалува телесната температура на телото. „Алкохолот ги намалува рефлексите… Read More Што се случува кога пиете алкохол на ниски температури?

Дали кафето навистина може да ве отрезни?

Резултатите од ново истражување покажуваат дека комбинацијата од кафе и алкохол е многу штетна за организмот, пишува CCN. Кафето е стимулант кој го буди организмот и го прави свесен за околните работи, додека алкохолот помага за ослободување на допамин. Но, алкохолот исто така го стимулира и производството на хемикалијата GABA која делува како седатив. Затоа… Read More Дали кафето навистина може да ве отрезни?

Чех отишол да бере печурки со 8,83 промили алкохол во крвта

Лекарите овој викенд биле запрепастени од случај на 41-годишен Чех кој ја скршил ногата берејќи печурки на истокот на земјата, откако анализите покажале дека не е само поднапиен, како што изгледал, туку дека во крвта има дури 8,83 промили алкохол што е нов неславен чешки рекорд. – Мажот најпрво призна дека испил шише и половина… Read More Чех отишол да бере печурки со 8,83 промили алкохол во крвта

Алкохолот влијае на когнитивните способности, дури и кога веќе го нема во кртва

Утрата по ноќите исполнети со алкохол не се многу пријатни: не сме за ништо, ни пука главата, не боли желудникот, а симптомите често траат и по неколку часа. Психолозите од Универзитетот во Бат, Англија, откриваат дека мозокот многу поспоро се опоравува од што се претпоставувало. Нивната студија, неодамна објавена во стручното списание „Addiction“ се занимава… Read More Алкохолот влијае на когнитивните способности, дури и кога веќе го нема во кртва

5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Овошните ликери се нешто на кое навистина ретко кој може да одолее. Традиционално направени, главно од свежо, но понекогаш и од суво овошје, тие уште одамна биле една од „зимниците“ која жените ја подготвувале. За да добиете добар ликер, најважно е да имате квалитетно овошје – зрело и сочно. Колку повеќе овошја имате, толку вкусот… Read More 5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Европски острови на развратот: Овие прекрасни плажи се синоним за секс, алкохол и блуд, а една ни е во соседството

Ако уште не сте го испланирале одморот, овие четири дестинации можете и да ги прескокнете. Посебно ако имате деца. Тука забавите траат 24 часа дневно, алкохол не снемува, а секс има на секој чекор. Магалуф, Шпанија Летувалиштето Магалуф веќе долго време важи за омилена дестинација на младите, посебно оние од Велика Британија. Низ годините стекнало… Read More Европски острови на развратот: Овие прекрасни плажи се синоним за секс, алкохол и блуд, а една ни е во соседството

Каков алкохолен пијалак треба да конзумирате според хороскопот?!

Хороскопскиот знак во кој сте родени, не само што влијае врз вашата личност и карактерот туку влијае и врз вашиот избор на пијалок. Познатиот руски астропсихолог, Вадим Левин го опишува совршениот пијалок за секој хороскопски знак. Овен Лицата родени во овој знак често пијат пиво, но многу од нив, вклучувајќи ги и жените, сакаат водка… Read More Каков алкохолен пијалак треба да конзумирате според хороскопот?!

Пијана невеста го претепала младоженецот и неговата баба

Венчавката би требало да биде еден од најрадосните денови во животот на невестата и младоженецот, но во Баварија поради алкохолот тоа не било случај. Една невеста, според соопштението на полицијата, испила премногу алкохол и во целосно алкохолизирана состојба почнала да се тепа со повеќе лица на свадбата. Меѓу “жртвите“ бил и младоженецот, кој бидејќи не… Read More Пијана невеста го претепала младоженецот и неговата баба

Истражување: Умерена консумација на пиво го продолжува животот

Според верувањата, пивото е најстариот алкохолно – освежителен напиток во човечката историја, а најновите истражувања на Универзитетот на Калифорнија говорат и дека едно пиво на ден позитивно влијае на крвта, циркулацијата, притисокот и нивото на холестерол. Истражувајќи го влијанието на пивото врз гените, како што пишува списанието ПЛОС Генетикс, научниците дошле до сознанија дека пивото… Read More Истражување: Умерена консумација на пиво го продолжува животот