По 38 години затвор, убиецот на Ленон повторно ќе бара ослободување

Медицинската сестра Глорија Хироко Чепмен (67), сопруга на Марк Чепмен (62), убиецот на познатиот музичар Џон Ленон, призна дека знаела за планот на нејзиниот сопруг да го убие познатиот музичар Џон Ленон, дури два месеци пред трагедијата, пишува Дејли Мејл. – Кога слушнав дека во Њујорк имало пукање и дека Ленон е убиен, веднаш знаев… Read More По 38 години затвор, убиецот на Ленон повторно ќе бара ослободување

И најголемите копираат: Хит на „Битлси“ е плагијат на песна од Чак Бери

Додека музичката индустрија денеска цвета, а плагијатите се насекаде околу нас, вистина е дека и за некои од најголемите музички хитови од средината на 20 век, исто така е позајмувана инспирација од други песни. Во однос на тоа дека овие денови, британскиот музичар Ед Ширан, се соочува со обвинија, за тоа дека неговиот најголем хит „Thinking… Read More И најголемите копираат: Хит на „Битлси“ е плагијат на песна од Чак Бери