Како изгледа да се лизгате на природен тобоган на водопад во Бразил?

Cachoeira do Escorrega водопадот кој се наоѓа во Рио де Жанеиро природно создал „тобоган“, по кој може да се лизга секој кој прво ќе пропешачи и ќе стигне до таму. Погледнете како изгледа тоа… (14) 00

Изборот за најдобар задник во Бразил заврши со кавга

Незадоволна натпреварувачка за најубав задник во Бразил направи хаос на сцената тврдејќи дека само нејзиниот задник е природен, обвинувајќи две девојки за пластична корекција на задниците. 31-годишната Елен Сантана е прогласена за победничка на изборот Мис БумБум одржан во Сао Паоло. Целиот настан се претвори во циркус откако налутената учесничка Алина Ува ја симна победничката… Read More Изборот за најдобар задник во Бразил заврши со кавга

Иако е на 30 километри од брегот – на овој остров никој не смее да му се приближи

Островот Кеимада Гранде се наоѓа на околу 30 километри од брегот на Бразил, но на него е забрането да стапнете со нога, а за тоа постои многу добра причина. Причината се крие во неговото второ име – Островот на змиите (или Змиски остров). Иако има површина од само половина квадратен километар, на него живеат од… Read More Иако е на 30 километри од брегот – на овој остров никој не смее да му се приближи

Фатална авионска несреќа во Бразил снимена со аеродромската камера

Двомоторниот „бичкрафт Ц90ГТи кинг ер“ слета на аеродромот Кампо де Марти во неделата вечер, според локалните медиуми. Малото летало букнало во пламен откако ја допрело земјата. Аеродромските пожарникари го извлекле телото на пилотот, Антонио Траверси, од остатоците и спасиле пет патници и еден преживеан член на екипажот. Бразилските власти ја испитуваат причината за инцидентот. Прелиминарните… Read More Фатална авионска несреќа во Бразил снимена со аеродромската камера

Сурови родители затвориле 3-годишни близнаци во дрвен кафез, за да можат да „одат на работа“

Браќа близнаци биле пронајдени од страна на полицијата затворени во еден мал дрвен кафез, во југоисточниот дел на Бразил. Кога биле испрашани од страна на властите, родителите на тригодишните деца рекле дека ги заклучиле своите синови во кафезот за да можат непречено да се занимаваат со земјоделство и да ги вршат домашните работи. Полицијата во… Read More Сурови родители затвориле 3-годишни близнаци во дрвен кафез, за да можат да „одат на работа“