Грција си ги бара од Британија своите скулптури

Грчките власти соопштија дека сакаат да преговараат со Британија за да им се вратат прочуените древни скулптури кои го краселе храмот Партенон на Акропол во Атина. Министерката за култура Лидија Кониордоу се обратила на своите колеги во Британија со барање да започнат формалните преговори за скулптурите, познати и како Елгинови мермерни скулптури и ги повикала… Read More Грција си ги бара од Британија своите скулптури

Предупредување во Грција: Ако ја видите оваа риба, бегајте!

Една од најотровните видови риби – фуга, која лачи отров кој е 1.250 пати појак од цијанид е воочена во Стримонскиот залив. Оваа вест е објавена на грчки јазик во вид на предупредување. Во предупредувањето пишува дека таа е безопасна за пливачите, но отровна ако се конзумира. Фугата може да ја подготвуваат само готвачи кои ќе… Read More Предупредување во Грција: Ако ја видите оваа риба, бегајте!

Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

Тиркизната вода, ветерниците, живописните улички, најубавото зајдисонце и лудите забави во бич баровите го прават Миконос незаборавно искуство. Островот Миконос е познат како грчката Ибица и место за забава на милионерите и милијардерите, особено во екот на сезоната во јули и август. Многу познати личности ја посетуваат оваа гламурозна дестинација, па токму затоа новинарот Харисон… Read More Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Гугл Ерт (Google Earth) сними непознат објект крај брегот на Грција, но никој не е во состојба да го идентификува. Објектот е кружен, со пречник од 67 метри, а на него се наѕираат неколку симетрични помали кругови. Јасно се гледа под површината на морето, а се наоѓа само на неколку метри од брегот Мичанионе кај Солун.… Read More Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција

Како главен осомничен за предизвикување на пожарите во Грција, е уапсен 65-годишен маж, објавија грчки медиуми. Приведениот, чиј идентитет не е откриен, е жител на град во северниот дел на Атика, а според неговите соседи, тој и во минатото палел смет и суви гранки. Пред обвинителството веќе сведочеле девет лица кои него го сметаат за… Read More Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција

Урнебесна пародија на вечно оспоруваниот охридски туризам

Инспириран од вечните теми: Охрид е скап, Не нудит ништо, бесконечно критикуваната и карикатурирана охридска љубезност и услужлувост… познатиот стендап комичар Никола Тодороски сними урнебесна музичка пародија на планетарниот хит на Мајкл Џексон ‘beat it’ – НЕК БИДЕТ. (306) 00

Мапа на сите грчки плажи каде се појавиле медузи

Летувањето во Грција сега може да биде уште побезбедно, благодарение на мапата преку која имате преглед точно каде се појавиле медузи. Мапата константно се ажурира и им дозволува на корисниците да учествуваат во нејзиното оформување, доколку некаде виделе медуза. Мапата може да ја погледнете ТУКА, за побезбеден и безболен одмор. Сепак, Грците предупредуваат и замолуваат да не… Read More Мапа на сите грчки плажи каде се појавиле медузи

Во Грција казна од 50 евра ако возите со влечки

Во Грција, според законските прописи, за возење во влечки е предвидена парична казна од 50 евра и одземање на возачката дозвола на еден месец. Возењето во влечки или во отворени обувки е забрането, бидејќи можат да го попречат возачот при маневрирање, а полицијата, освен главните сообраќајници, ги контролира и приодите кон плажите. Препорачливо е при… Read More Во Грција казна од 50 евра ако возите со влечки

Еве каде да летувате со деца во Грција

Грција е земја која нуди одличен избор за родителите и нивните деца. Топлата клима, близината до Македонија, безбедното и чисто море и љубезноста на грците се главните предности поради кои луѓето со деца ја избираат Грција за летен одмор и со задоволство и се враќаат секоја година. Ништо не е поздраво во текот на летото за… Read More Еве каде да летувате со деца во Грција