Осумгодишник ги поделил екстазите на татко му на другрите мислејќи дека се бонбони

Еден осумгодишник, кој ги пронашол скриените таблети екстази на својот татко, ги поделил на своите другари мислејќи дека тоа се бонбони. Момчето со потекло од индонезиската провинција Ријау, открил зелени апчиња во автомобилот на својот татко и потоа ги понудил на другарите кои со него одат во основното училиште. Групата момчиња била на возраст од… Read More Осумгодишник ги поделил екстазите на татко му на другрите мислејќи дека се бонбони

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак, досега не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и врз неродено бебе, беше соопштено на Конгресот на Европското друштво за респираторно здравје во Париз. Истражувањата покажале дека токсичните честички „патуваат“ низ белите дробови на… Read More Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Заби од деца починати пред 1.000 години можат да помогнат во борба против гојазност, дијабетес и срцеви заболувања

Млечните заби на децата погребани во десетиот век во црквениот двор во англиската грофовија Нортхемптоншир се подобар показател на ризик од современите болести, како што се гојазноста, дијабетесот и срцевите заболувања, отколку коските, откриваат научниците. Тие се надеваат дека ќе можат да ги идентификуваат децата подложни на болестите, за да во првите години од нивниот… Read More Заби од деца починати пред 1.000 години можат да помогнат во борба против гојазност, дијабетес и срцеви заболувања

Принцот Жаба- Театарска Престава За Деца

Датум: 02.09.2018 Место: Скопје Локација: Зоолошка градина Почеток: 12:00 Цена: 50 мкд Повелете заедно да уживаме во прекрасната престава за деца “Принцот Жаба” во изведба на актерите од Театар Крик. Влезот за преставата е бесплатен, односно се плаќа само влез во Зоолошка градина. Почетокот е во 12:00 (15) 00

Беше порно глумица за која зборуваше цела планета, сега живее сосема различен живот, има 14 деца!

Во 2009 година таа беше главна тема на сите светски медиуми. Наџа Сулеман беше порно глумица и стриптизерка која веќе имала 6 деца кога родила уште 8. Нејзиниот живот со месеци беше актуелен во јавноста, а потоа еуфоријата се намали. Еве како изгледа денес. Фотографијата од трудничкото стомаче на Наџа Сулеман после успешното “ин витро”… Read More Беше порно глумица за која зборуваше цела планета, сега живее сосема различен живот, има 14 деца!

Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

Еден локален руски манастир тврди дека сопругата на Русинот Фјодор Василев  кој живеел во 18 век наводно родила најмногу деца на светот. Според податоците на манастирот , кој потоа биле испраќани во Москва, госпоѓа Василев меѓу 1725 и 1765 година родила 16 пара близнаци, седум тројки и четири пати  родила по четворки: Што значи дека… Read More Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

Живот тулумба без шербет – татко на девет, да ти бил стерилен цел живот

Еден Мароканец поднесе тужба против сопругата, обвинувајќи ја за неверство. При една рутинска лекарска контрола, човекот открил дека бил стерилен речиси цел свој живот, што значи дека не може да е татко на ниту едно од деветте деца. Кобниот момент човекот, кој инаку е професор во еден мал марокански град, го доживеал при една обична… Read More Живот тулумба без шербет – татко на девет, да ти бил стерилен цел живот

Децата на пушачите почесто умираат од белодробни заболувања

Пасивното пушење во детството го зголемува ризикот од белодробни заболувања, покажуваат резултатите од студија спроведена во САД. Децата, чии родители се пушачи, почесто умираат од хронични белодробни заболувања, предупредуваат научниците. Новата студија, чии резултати се објавени во American Journal of Preventive Medicine, е спроведена на повеќе од 70.900 возрасни непушачи кои биле испитани за изложеноста… Read More Децата на пушачите почесто умираат од белодробни заболувања

Истражување: Сопрузите им предизвикуваат двојно повеќе стрес на жените од децата

Неретко ќе ја слушнете шегата дека мајките ги гледаат нивните сопрузи како уште едно дете поради стресот што му го предизвикуваат. Една голема анкета покажала дека речиси половина од мајките се чувствуваат вака. Во анкетата учествувале 7.000 мајки од САД и 46% од нив изјавиле дека нивните сопрузи се најголемиот извор на стрес, наместо нивните… Read More Истражување: Сопрузите им предизвикуваат двојно повеќе стрес на жените од децата