Ја силувал очувот, му родила дете, па завршила во затвор

Жртва на силување, 20 годишната Имелда Кортез од Ел Салвадор се соочува со 20 години затвор, откако родиле девојче од нејзиниот очув – силувач. Драмата почнала во април минатата година, кога мајката на Имелда ја нашла во крв во купатилото и ја однела на доктор. Таму утврдиле дека девојката сакала да направи абортус и повикале… Read More Ја силувал очувот, му родила дете, па завршила во затвор

Затвор од 30 години за враќање километража на стари автомобили

Трговец со стари автомобили во САД ги враќал километражите и тоа во просек по 200 000 километри од возило. Во американската држава Алабама е обвинет продавачот на стари автомобили Ренди Грин од Хантсвил , за враќање на километражите на најмалку 12 возила продадени од 2014 до 2016. Од Минисртерството за правда на САД потврдуваат дека… Read More Затвор од 30 години за враќање километража на стари автомобили

Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!

Двете ѕвезди на руската репрезентација, Александар Кокорин и Павел Мамаев се во центарот на огромен скандал кој може не само да им ги уништи кариерите, туку и да им донесе многу посериозни проблеми. Двајцата репрезентативци претепаа човек во еден локал во Москва, а подоцна се покажа дека настраданиот Денис Пак е на одговорна функција во Министерството за… Read More Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!

Читала пораки на сопругот без негово одобрение, па сега ќе лежи затвор

Судот во Обединетите Арапски Емирати осудил жена на три месеци затвор затоа што пребарувала мобилен телефон на својот маж, без негово знаење. Нејзиниот сопруг поднел тужба до судот, со обвинение дека неговата жена му ја нарушила приватноста, а потоа било организирано и судење. Судот жената за кратко време ја прогласил за виновна. Во својата изјава… Read More Читала пораки на сопругот без негово одобрение, па сега ќе лежи затвор

Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка

Во Франција почна да се применува новиот закон со кој ригорозно се казнуваат сите кои упатуваат навредливи коментари кон жените. Маж кој удрил жена по задникот во автобус во близина на Париз , доби три месеци казна затвор и за прв пат и парична казна, поради непристојни коментари на сметка на нејзиниот изглед. Мажот влегол… Read More Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка

Вознмирувачко:Ја убил сопругата и сликата од нејзиното мртво тело ја објавил на Фејсбук

Суд во американскиот град Мајами го прогласи Американецот Дерек Медина за виновен поради убиство на неговата сопруга. За да биде случајот по бизарен, откако ја убил сопруга, Медина го сликал од нејзиното мртво тело и сликата ја објавил на Фејсбук. Во текот на судскиот процес, Медина призна дека со својот мобилен телефон ја сликал убиената сопруга и… Read More Вознмирувачко:Ја убил сопругата и сликата од нејзиното мртво тело ја објавил на Фејсбук

Невин човек минал 17 години во затвор поради разбојништо на својот двојник

Секој има свој двојник некаде низ светот, но Американецот Ричард Џоунс платил висока цена за тоа. Иако било докажано неговото алиби, тој сепак бил осуден и невин бил во затвор цели 17 години поради сведоштво на сведок кој го „видел“ на местото на настанот, пишува Daily Mail. Сведоците го опишале како Афроамериканец или Латиноамериканец со… Read More Невин човек минал 17 години во затвор поради разбојништо на својот двојник

Повозрасните Јапонки бегаат од самотијата одејќи во затвор

Припадниците на повозрасната популација во Јапонија се чувствуваат изолирано, па се почесто се насочуваат кон криминал во надеж дека затворот ќе им овозможи нов дом, пренесува британски „Индепендент“. Ваквата практика се должи на отсуството на грижа за повозрасните од страна на семејствата, што порано претставуваше традиција во Земјата на изгрејсонцето. Тоа го докажуваат и статистичките… Read More Повозрасните Јапонки бегаат од самотијата одејќи во затвор

Двајца браќа близнаци ги замениле местата во затвор: На едниот му се ближела смртната казна, а оваа измама ја шокираше целата земја

Двајца браќа близнаци кои истовремено престојувале во затвор, се договориле да ги заменат местата кога над еден од нив требало да се изврши смртна казна. Дејвид Мур имал 26 години кога се заменил со својот брат Кери Дин Мур. Ним тоа им тргнало бидејќи двајцата ја отслужувале казната во ист затвор во Небраска, а се… Read More Двајца браќа близнаци ги замениле местата во затвор: На едниот му се ближела смртната казна, а оваа измама ја шокираше целата земја