Препознајте ги на време: Симтоми за рак на простатата

Ракот на простата е втор најчест тип на рак кој се појавува кај мажите во светот. Многу е важно да ги следите сите симптоми, со цел да можете да го дијагностицирате во рана фаза. Ова се некои од знаците кои телото ви ги испраќа, а кои лесно можете да ги пропуштите: Млазот на урината не… Read More Препознајте ги на време: Симтоми за рак на простатата

Нането како морфиум против силни болки

Науката ги  потврди лековитите својства на ментолот (нането), од кој уште “старите” Грци и Кинези правеле освежувачки облоги и ги употребувале за да ја ублажат болката. Научниците имаат произведено синтетички производ со истиот хемиски состав како и етерично масло од ментол (нане). Средството се покажа како многу добар лек против болка кога се применува директно… Read More Нането како морфиум против силни болки

Брат за брат, сирење за долг живот

Бидејќи за многумина се приближува „денот на ајварот“, да ја олабавиме и последната евентуална секирација околу тоа: и сирење, слободно. Двојна доза од моментално препорачаните дневни количини млечни производи може сериозно да го намали ризикот од срцеви заболувања и инфаркт, вели скорешна студија објавена во магазинот Лансет. Резултатите се темелат на анализа на прехранбените навики… Read More Брат за брат, сирење за долг живот

Сите предности од СЕКСОТ: Имајте го редовно и за вас се сигурни овие здравствени поволности!

Луѓето минуваат многу време размислувајќи за секс, обидувајќи се да го остварат и на крајот го остваруваат. Причината не е само продолжение на видот, бидејќи луѓето имаат сексуални односи и пред и по добивањето на децата, ако имаат деца. Постојат бројни причини зошто на луѓето сексот им е важен, некои се физички, а некои емотивни,… Read More Сите предности од СЕКСОТ: Имајте го редовно и за вас се сигурни овие здравствени поволности!

Пробиотиците се бескорисни

Група научници тврди дека пробиотиците, храна која содржи добри бактерии се скоро па бескорисни, пренесува ВВС. Истражувањето  научници од Израел е едно од најдеталните анализи за тоа што се случува во нашиот организам кога ќе ги консумираме пробиотиците. Пробиотиците се сметаат за здрава и добра цревна флора. Меѓутоа, резултатите покажале дека имаат мало или никакво… Read More Пробиотиците се бескорисни

Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Попај е лик од нашите омилени цртани филмови од детството кој е познат по својата сила. Неговата тајна лежи во спанаќот. Според зборовите на нутриционистката Росана Раст, постојат многу видови зеленчук кои содржат протеини, а кои треба да ги конзумираме често. Еден од нив е и спанаќот. Спанаќ Тој содржи калиум, калциум, магнезиум и железо.… Read More Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Имате болки во `рбетот, грбот и нозете? Ова е трајно решение за вашите проблеми!

Имате болки во `рбетот, грбот, па дури и во нозете, кои претежно доаѓаат од премногу седење или од голем физички напор? Престанете да се грижите, постои потполно природно решение за вашите проблеми. Со само неколку денови конзумирање на овој лек, ќе почувствувате позитивни промени, а за неполни два месеци трајно ќе се излечите. Испробајте го… Read More Имате болки во `рбетот, грбот и нозете? Ова е трајно решение за вашите проблеми!

Тивок убиец – Jа консумираме секојдневно а може да предизвика срцев удар

Ги читате ли декларациите на производите кои ги купувате? „Ако влезете во било кој супермаркет и обрнете внимание на декларациите од прехрамбените производи, ќе забележите дека многу од нив содржат фруктоза, најчесто во облик на сахароза (обичен шеќер)“ – вели Вилхелм Крек, професор по целуларна биологија од Институтот за молекуларни здравствени истражувања во Цирих. Храната… Read More Тивок убиец – Jа консумираме секојдневно а може да предизвика срцев удар

Тироидната жлезда и расположението: Каков е нивниот однос?

Мало зголемување или намалување на хормонот на тироидната жлезда може целосно да го промени однесувањето на лицето. Нејзините преференции, сексуалното однесување, нејзиниот апетит и ставови би биле сериозно засегнати и се чини дека се промениле. Всушност, постои тесна врска помеѓу тироидната жлезда и расположението. Во форма на пеперутка, тироидната (штитната) жлезда е една од најважните… Read More Тироидната жлезда и расположението: Каков е нивниот однос?

Кои се ефектите на маслиновото масло врз нашето здравје?

Само една лажичка маслиново масло дневно може да ви помогне да живеете подолго, тврдат експертите. Маслиновото масло, кое е клучна компонента на медитеранската исхрана, позната е како една од најздравите намирници. Сега, докторката Сара Бревер и експертот за диети Џулиет Келов, во својата најнова книга „Eat better live longer“, тврдат дека маслото може да ви… Read More Кои се ефектите на маслиновото масло врз нашето здравје?