Индијка омажена за петмина браќа: Сите подеднакво ги сакам

Девојката Раџо Верма (21) од Индија е во брак со петмина мажи, но тоа не е се. Тие петмна се браќа и сите живеат во колиба со една соба. Таа секоја ноќ поминува со друг брат, а со еден има дете. Но, ни таа самата не знае кој од браќата е татко на детето. Иако… Read More Индијка омажена за петмина браќа: Сите подеднакво ги сакам

По 158 години: Неверството повеќе не е кривично дело во Индија

Врховниот суд во Индија донесе закон според кој неверството повеќе не е кривично дело. Судот во Индија промени закон стар 158 години, според кој маж кој има секс со мажена жена, без согласност од сопругот, беше прогласуван за виновен. Досега не се знае колку мажи биле обвинети и осудени за прељуба. Поднесувачите на промените во… Read More По 158 години: Неверството повеќе не е кривично дело во Индија

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака

„Крокодилот фино постапи! Човекот тоа и го заслужи”; „Овој човек треба да биде уапсен поради вознемирување на дивите животни“, се само дел од коментарите на социјалните мрежи. Што да се каже кога некој мисли дека може да се гали крокодил… (74) 00

Баба роди бебе на свои 70 години

Далјиндер Каур од Индија стана мајка и тоа во 70. година. Синот го добила со ин витро оплодување и рече дека мајчинството и го направило животот комплетен. На неа и на нејзиниот 9 години постар сопруг им се исполни голема желба. Далјиндер две години се обидувал со ин витро оплодување да стане мајка. Роденото бебе… Read More Баба роди бебе на свои 70 години

Индиец му се моли на Доналд Трамп како на бог

Индиецот Буса го смета Доналд Трамп за бог. Тој веќе три години се моли на сликата на американскиот претседател, фотографијата од Трамп ја носи секаде со себе, а ги убедил и соседите дека молитвите до него ќе им донесат здравје и благосостојба, пренесува „Дејли мејл“. Буса дозволил неговото семејство да си замине откако му поставиле… Read More Индиец му се моли на Доналд Трамп како на бог

Индија сака да го урне Таџ Махал!

Врховниот суд на Индија наложи мавзолејот Таџ Махал, најпознатата индиска знаменитост и едно од седумте нови светски чуда, итно да се обнови или едноставно да се уништи! Белиот споменик на љубовта во северниот индиски град Агри би можел да се сруши што предизвика незадоволство во Врховниот суд кој ја критикуваше Владата на земјата за пасивност… Read More Индија сака да го урне Таџ Махал!

Во училиштата во Индија се воведуваат часови по среќа

Предметот „Среќа“ ќе се најде во наставната програма во повеќе од илјада училишта во индиската метропола Делхи. Министерот за образование, Маниш Сисодиа, рекол дека предметот за среќа се спроведува во рамки на многу важен и корисен проект на чиј развој било работено во текот на изминатите години. Истакнал дека часовите по среќа, кои ќе траат… Read More Во училиштата во Индија се воведуваат часови по среќа