Резерви на крв и систем за одбрана од ракети – што сѐ има новиот автомобил на Трамп

По десет години лимузината на американскиот претседател наречена „Ѕвер“ заминува во заслужена пензија. Најновиот претседателски автомобил, исто така „кадилак“, Доналд Трамп веќе го претстави пред јавноста, пристигнувајќи со него во седиштето на Обединетите нации во Њујорк. Деталите за новата претседателска лимузина се оскудни бидејќи тајните служби ги кријат. Се знае само дека таа тежи меѓу… Read More Резерви на крв и систем за одбрана од ракети – што сѐ има новиот автомобил на Трамп

Верувале или не, ова е камион!

Ако во камионот нема возач, тогаш и нема потреба од возачка кабина, сметаат во Volvo. Ако иднината на превозот припаѓа на автономните возила, односно на компјутери кои целосно ќе управуваат со автомобилите и камионите, тогаш при дизајнирање на возило од иднината и нема потреба да се размислува за возачко седиште. Додека во дизајнот на автомобилите… Read More Верувале или не, ова е камион!

„Калашников“ направи електричен автомобил

Во текот на Меѓународниот воен технички форум, рискиот производител на оружје, „Калашников“, светски познат по легендарната пушка АК-47, претстави концепт на електричен автомобил ЦВ-1. Ова ретро возило е засновано на ИЗХ-21251 комбе од 1973 година, но наводно технологијата што се крие под металот е многу поимресивна од дизајнот на кој одамна му е поминат рокот.… Read More „Калашников“ направи електричен автомобил

Сакаше да биде кавалер, за малку ќе останеше инвалид

Паркирањето знае да биде стресно дури и за искусните возачи, а оваа снимка од Јутуб покажува колку оваа возачка вештина е “меч со две острици“. Момчето кое и помагало на девојката да се паркира, за малку ќе зажалело поради понудата за помош откако таа со автомобилот се доближила до ѕидот. (88) 00

Ferrari најави нов супер автомобил!

Италијанскиот производител на егзотични автомобили на својот официјален сајт, во делот кој вообичаено е резервиран за сопствениците на најмалку еден модел со логото на Ferrari, објави тизер фотографија од својот нов модел со кодно име Ferrari F176. Сама по себе, тизер фотографијата не открива многу информации, освен фактот дека новиот модел ќе биде официјално лансиран… Read More Ferrari најави нов супер автомобил!

Audi го претстави e-tron прототип автомобилот со камери наместо ретровизори на страните

Audi Virtual Mirror е еден од најновите проекти на кои работи оваа компанија преку кој ја донесува денешната технологија во автомобилите. Се работи за замена на веќе старите и стандардни ретровизори од страните на автомобилот, со таканаречени виртуелни. Виртуелниот ретровизор од Audi моментално е прикажан на прототип од e-tron автомобилот. Функционира на тој начин што… Read More Audi го претстави e-tron прототип автомобилот со камери наместо ретровизори на страните