Домашен бурек со месо

Калориите растат со неверојатна брзина, но што да правиме кога е толку вкусно. Состојки: – 500 г. брашно, – 260 мл. млака вода, – 15 г. сол, – 1 лажица масло За фил: – 2-3 лажици масло, – 1 главица кромид ситно исецкан, – 500 гр. јагнешко, – пола лажичка сол, – пола лажичка мелен… Read More Домашен бурек со месо

Најсмртоносните намирници во светот

Како што се што свети не е злато, така и се што мрда и е во главно месо, не се јаде, зошто може да ви се случи тоа да ви биде последниот оброк. Маниока-Коренот од маниока е одличен додаток на карипските јадења и мора да се подготвува внимателно. Доколку не е термички обработен гостите би… Read More Најсмртоносните намирници во светот

Како совршено да испечете сочен свински бут?

Се што ви треба за овој едноставен рецепт се вода, сол и свински бут. Потребно ви е малку повеќе време, па затоа добро размислете кога ќе започнете со овој рецепт. Ако сакате побогат вкус, слободно зачинете со лук, кромид, кари, бибер или други зачини по желба. Задолжително внимавајте и на големината на парчето месо, затоа… Read More Како совршено да испечете сочен свински бут?

Вкусно пилешко со пармезан

Со пилешкото се чини дека никогаш не можете да погрешите, но секако може и да се надминете себе си. Состојки (за 4 лица): – 1/2 шолја лебни трошки – 1/2 шолја рендан пармезан – 4 помали парчиња пилешки гради (околу 700 грама) – 2 јајца, изматени – 3/4 шолја маринара сос (или обичен сос од… Read More Вкусно пилешко со пармезан

Домашен сос за секаков вид месо

Домашен сос повкусен од тартар, кечап, мајонез и сенф. Секогаш имате го во фрижидерот или при рака и ниедно месо нема повеќе да биде исто, а вашите домашни и блиски ќе ве обожаваат… Состојки: – 70 гр мајонез – 100 гр кечап – 10 гр сенф – 2 гр лук во прав – 1 гр… Read More Домашен сос за секаков вид месо

Бифтек во сос од домати

Ова прекрасно јадење можете да го спремите во некоја специјална прилика, да ги воодушевите домашните или гостите. Потребни состојки: – 4 шницли од бифтек по 200гр – лажица масло – 30гр путер – сол – бибер За сос: – 4 мали домати (може и домат од конзерва) – 30гр путер – сол – лук и… Read More Бифтек во сос од домати

Бифтек во сос од домати

Прекрасно јадење со кое имате можност да ја изразите својата креативност и секако да имате благодарни гости за одличната храна. Потребни состојки: – 4 шницли од бифтек по 200гр – лажица масло – 30гр путер – сол – бибер За сос: – 4 мали домати (може и домат од конзерва) – 30гр путер – сол… Read More Бифтек во сос од домати

Совршени пилешки крилца

Аахххх, пилешки крилца… Знаете дека не морате да отидете до најблиската кафеана или бар, секој пат кога ќе ви се пријаде од овие фино потпечени, крцкави, глазирани крилца со одлична текстура на вкусови од зачини кои едноставно ги ставаат на пиедесталот за едно од најпогодните мезиња додека уживате во ладното пиво или сортното вино. Ете,… Read More Совршени пилешки крилца

Вкусот на ориентот – Лахмаџун

Во летните денови кои се пред нас ви препорачуваме да пробате нешто вкусно и ориентално. Ако досега сте немале прилика да пробате турска пица, позната како лахмаџун, време е да го сторите тоа. Еве уште подобра идеја како да се искористи убавото време – поканете го друштвото и покажете се како вистински експерт во кујна. Подготовката на… Read More Вкусот на ориентот – Лахмаџун

Маринада со која секое месо ќе биде повкусно

Тајната за вкусно и сочно месо според најдобрите готвачи на светот се крие во маринадата за месото. Маринирањето на месото е начин со кој тоа се остава да отстои во посебна смеса, добивајќи посебен вкус и впивајќи ги зачините кои сте ги додале. Следната маринада е одлична за секаков вид месо, се прави навистина едноставно,… Read More Маринада со која секое месо ќе биде повкусно