Авокадото е скапо, но можете да си го засадите и да си го имате во својот дом

Ова овошје е добар извор на влакна и содржи омега масни киселини кои се важни за срцето, слично како и маслиновото масло. Поради нутритивните придобивки, авокадото стана еден од најпопуларните прилози во исхраната, но, за уште поголема негова употреба, мала пречка е неговата висока цена. Затоа, сега ќе ви откриеме како да засадите и одгледате… Read More Авокадото е скапо, но можете да си го засадите и да си го имате во својот дом

Овошен џем – брза варијанта

Знам дека овошјето најдобро е да се конзумира свежо, но во лето го има на куп за доста ниски цени и што да се прави со вишокот во фрижидер? Џем! Не, не мислам на 100 степени да стоите со часови покрај шпорет и да чекате да се згусне џемот, а притоа вие да се чувствувате… Read More Овошен џем – брза варијанта

Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Можеби не сте големи љубители на овошје или зеленчук, но тие се незаменлива храна во секојдневната исхрана. Што се случува во организмот кога не внесувате овошје и зеленчук? 1. Недостиг на витамини и минерали Овошјето и зеленчукот содржат витални хранливи состојки за нашето здравје. Студија направена од Универзитетот Џон Хопкинс покажува дека само 11% од… Read More Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Овошните ликери се нешто на кое навистина ретко кој може да одолее. Традиционално направени, главно од свежо, но понекогаш и од суво овошје, тие уште одамна биле една од „зимниците“ која жените ја подготвувале. За да добиете добар ликер, најважно е да имате квалитетно овошје – зрело и сочно. Колку повеќе овошја имате, толку вкусот… Read More 5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошјето е најдобриот природен десерт – полно е со витамини, со растителни влакна, со корисни шеќери, важни нутриенти и што е најважно, изборот е голем и можете да го изберете она што вам ви се допаѓа. Но, некои од овошјата содржат толку високи количини шеќер, што без разлика што е природен и многу поздрав од… Read More Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Бомбици од банана

Ако дома знаат да ви останат бананите кои не ги јадете често, за да не ги фрлите, ви предлагаме да направите вкусни бомбици од банана! Состојки: – 3 банани – 150гр шеќер во прав – 150гр мелени ореви(може и мелени бисквити, тогаш намалете на шеќерот во прав) – 150гр кокос Припрема: Испасирајте ги бананите со… Read More Бомбици од банана