Ова е рецептот за сараевски ќебапи

Надалеку прочуените сараевски ќебапи сега можете да ги подготвите дома за ручек и да ги споделите со семејството или пријателите. Искусните готвачи велат дека подготовката не е ни малку комплицирана, но најважно е месото да биде квалитетно и смесата да отстои некое време. Следете го ова упатство и сигурно нема да погрешите. Состојки: – 1,5… Read More Ова е рецептот за сараевски ќебапи

Совршено тесто за пица и фурнаринки

Барате рецепт за совршено пица тесто кое ќе може да го искористите и за фурнаринки со кашкавал? Имаме еден брз предлог кој може да се модифицира според вкусот и потребата. Состојки: – 250ml топла вода – 2 ¼ лажички сув квасец – 1 лажица мед или шеќер – 2 лажички сол – 2 лажички маслиново… Read More Совршено тесто за пица и фурнаринки

Крушевско топено сирење

Од мноштвото вкусни македонски традиционални рецепти, ние за денес избравме да ви го представиме ова вкусно мало тавиче. Крушевско топено сирење, прсти да излижеш. Потребни состојки: – 400 мл доматно пире – 500 гр сирење (по можност овчо) – 200 гр павлака – 150 гр кашкавал – двопек – маслиново масло Начин на подготовка: Во… Read More Крушевско топено сирење

Видео рецепт – Мини пици од стар леб

Останати ви се неколку парчиња леб од пред неколку дена? Не го фрлајте, туку искористете ги за да направите превкусен оброк и тоа за екстра кратко време. Овие топли мини пици, кои се прават навистина лесно, вашите деца ќе им се израдуваат најмногу, а вам ќе ви бидат идеални кога нема да имате многу време… Read More Видео рецепт – Мини пици од стар леб

Плескавици од тиквички и фета сирење

Понекогаш највкусната храна е приготвена од најосновните состојки и нема големи трошоци за екстра гастрономско уживање. Обидете се да го приготвите следниов рецепт од кујната на ливада.мк и изненадете ги вашите драги… Состојки: – 1 компир – 3 тиквички – 3 јајца – ½ главица кромид – 300 гр. фета сирење – 6 лажици брашно… Read More Плескавици од тиквички и фета сирење

Бомбици од банана

Ако дома знаат да ви останат бананите кои не ги јадете често, за да не ги фрлите, ви предлагаме да направите вкусни бомбици од банана! Состојки: – 3 банани – 150гр шеќер во прав – 150гр мелени ореви(може и мелени бисквити, тогаш намалете на шеќерот во прав) – 150гр кокос Припрема: Испасирајте ги бананите со… Read More Бомбици од банана

Домашен ликер од малини од само три состојки

Малините се летно овошје кое е богато со витамини и хранливи, но и лековити состојки благодарение на кои се контролираат ревматските болки, холестеролот, метаболизмот и работата на цревата. Исто така, нивниот вкус може да послужи и за уживање, во форма на ликер. Потребни ви се еден и пол килограм малини, еден килограм шеќер (според желбата,… Read More Домашен ликер од малини од само три состојки

Пилешко со печурки

Секогаш кога сакате да импресионирате некоја драга личност со вашите кулинарски способности, треба да одите со овој рецепт. Лесен е за правење, а пилешкото е едно од најкосумираните меса во светот, па така нема да имате проблеми од типот на “не јадам пилешко“. Состојки: 1. 4 пилешки гради 2. 100гр брашно 3. 1 лажичка сол… Read More Пилешко со печурки