Русија ќе гради лунарна база на Месечината

Русија во рамките на својата лунарна програма планира да направи долготрајна база на површината на природниот сателит на Земјата и да ја изучува Месечината со помош на аватар роботи, изјавил директорот на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин за „Спутник“. – Се работи за изградба на долготрајна база. Секако, не за живот, туку за посета. Но, во основа,… Read More Русија ќе гради лунарна база на Месечината

Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!

Двете ѕвезди на руската репрезентација, Александар Кокорин и Павел Мамаев се во центарот на огромен скандал кој може не само да им ги уништи кариерите, туку и да им донесе многу посериозни проблеми. Двајцата репрезентативци претепаа човек во еден локал во Москва, а подоцна се покажа дека настраданиот Денис Пак е на одговорна функција во Министерството за… Read More Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!

Зошто држави чекаат на ред за да го купат новиот руски С-400?

Системот е апгрејд на С-300, и без пропуст доаѓа со даунгрејд на односите со САД и НАТО и закани од санкции или влошени односи со комшиите. Сред ваква констелација Русите имаат редица од сериозни клиенти за системот. Додека С-300 веќе е распореден во Сирија, С-400 минатиот месец покажа што умее на „Восток-2018“ најголемите руски воени… Read More Зошто држави чекаат на ред за да го купат новиот руски С-400?

Русинка осомниченa дека изела 30 луѓе

Русинката Наталија Бакшејева (43), која можеби убила 30 луѓе, е обвинета дека го поттикнувала нејзиниот сопруг да ја убие келнерката која флертувала со него. Ако биде осудена, и се заканува казна од 15 години затвор. Нејзиниот сопруг Дмитриј Бакшејев (35), наречен Ѓавол, страда од туберкулоза, па затоа судот подоцна ќе се занимава со неговата вмешаност… Read More Русинка осомниченa дека изела 30 луѓе

Војтек – мечката која се борела против нацистите

Станува збор за необичен начин за изразување почит на необичен воен херој. Војтек, мечката која им помогнала на полските војници да освојат една од најбруталните битки на Втората светска војна, ќе биде предмет на анимиран филм. Во филмот ќе се раскажува приказната за мечката Војтек во битката кај Монте Касино, во која над 75.000 лица… Read More Војтек – мечката која се борела против нацистите

27 месеци во 3 минути: Еве како Русија го изгради најдолгиот мост во Европа

Изградбата на мостот кој ги поврзува Крим со руското копно траеше 27 месеци, а е долг 19 километри. Проектот го градеа неколку илјади работници и е најдолгиот мост во Европа. Кримскиот мост беше отворен на почетокот од изминатата недела и веќе по него се движат автомобили. Видеото во продолжение го прикажува во 3 минути целиот… Read More 27 месеци во 3 минути: Еве како Русија го изгради најдолгиот мост во Европа

Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

Еден локален руски манастир тврди дека сопругата на Русинот Фјодор Василев  кој живеел во 18 век наводно родила најмногу деца на светот. Според податоците на манастирот , кој потоа биле испраќани во Москва, госпоѓа Василев меѓу 1725 и 1765 година родила 16 пара близнаци, седум тројки и четири пати  родила по четворки: Што значи дека… Read More Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

Фејсбук и Твитер гасат лажни профили поврзани со кампањи на Русија и Иран

Фејсбук откри и забрани стотици лажни профили, групи и сајтови вклучени во кампања за координирано „манипулирачко“ политичко влијание. Фејсбук рече дека отстранил 652 страници, групи и профили поврзани со Иран и Русија, поради „координирано неавтентично однесување“, кое подразбира споделување политички материјал, објави Би-би-си. Твитер, исто така, објави дека укинал 284 профили поради „координирани манипулации“, од кои… Read More Фејсбук и Твитер гасат лажни профили поврзани со кампањи на Русија и Иран

Видео: Руски мафијаш егзекутиран на прославата за неговото излегување од затвор

Руски мафијашки кум беше убиен на забава организирана по повод неговото излегување од затвор. На морничавата снимка од камерите за надзор на локалот се гледа како непознат напаѓач му се доближува на Александер Жестоков (39) одзади и пука во него од непосредна близина. Предупредување: Содржината на видеото може да ве вознемири! (956) 00