Обожавателка го тужи Били Ајдол, бидејќи не ја поминале ноќта заедно

Рок ѕвездата Били Ајдол може наскоро да се појави на суд поради бизарно обвинување од обожавателка. Имено, Џулијана Берг во октомври 2016-та присуствувала на концертот на пејачот во Лас Вегас, се наведува во тужбата, а истата ја поднесува, бидејќи Ајдол ѝ ветил дека по концертот ќе ја помине ноќта со неа. Тоа, сепак, не се… Read More Обожавателка го тужи Били Ајдол, бидејќи не ја поминале ноќта заедно

Живот го чини: Швалер мора да плати 9 милиони долари на мажот со чија жена спиел

Во многу земји нема казна за прељуба, но не и во Северна Каролина, каде врз основа на архаичен и малку познат закон, судот на љубовник му наложил да исплати на мажот со чија жена спиел дури 8,8 милиони долари отштета. Швалерот Франциско Хизар Трети треба да ја плати казната на Кит Кинг, со чија жена… Read More Живот го чини: Швалер мора да плати 9 милиони долари на мажот со чија жена спиел

И најголемите копираат: Хит на „Битлси“ е плагијат на песна од Чак Бери

Додека музичката индустрија денеска цвета, а плагијатите се насекаде околу нас, вистина е дека и за некои од најголемите музички хитови од средината на 20 век, исто така е позајмувана инспирација од други песни. Во однос на тоа дека овие денови, британскиот музичар Ед Ширан, се соочува со обвинија, за тоа дека неговиот најголем хит „Thinking… Read More И најголемите копираат: Хит на „Битлси“ е плагијат на песна од Чак Бери

Актерот Џони Деп доби нова тужба на негова адреса за напад на работник на сетот за филмот „City of lies“

Мажот на кого Џони Деп му се нафрлил и му викал  „Ќе ти дадам 100.000 долари ако ме удриш“ најверојатно и ќе ги добие тие пари откако поднесе тужба против холивудскиот актер за физички напад. Лани беше објавено дека Деп нападнал менаџер за локација на сет бидејќи го надминал предвидениот термин за снимање на улиците… Read More Актерот Џони Деп доби нова тужба на негова адреса за напад на работник на сетот за филмот „City of lies“

Судот не дозволи марихуаната да се користи за причест

Суд во САД отфрли барање на Првата црква на канабисот, којашто настојува да се признае марихуаната за причест. Барањето се разгледува три години, но процесот завршил на 6 јули. Првата црква на канабисот тврдеше дека марихуаната треба да се смета за причест според законот на сојузната држава Индијана за верските слободи. Во својата аргументација, судијката… Read More Судот не дозволи марихуаната да се користи за причест