Зошто се дебелееме кога сме во врска?

Има многу позитивни страни на тоа да се биде во врска со личност која ја сакате: ги споделувате добрите и лошите моменти, чувствувате топлина и сигурност, станувате подобра личност… Сега науката покажува дека станувате и поголема личност, и тоа не во преносна смисла на зборот. Едно најново истражување од Универзитетот Квинсленд во Австралија покажа дека… Read More Зошто се дебелееме кога сме во врска?

U.S. Embassy Blood and Food Drive 2018

Датум: 18.09.2018 Место: Скопје Локација: Американска Амбасада Почеток: 09:00 Цена: Слободен влез Please Join the U.S. Embassy and the Red Cross of the City of Skopje for a COMMUNITY BLOOD AND FOOD DRIVE! On Tuesday September 18, the U.S. Embassy will mark the U.S. National Day of Service and Remembrance by hosting a blood and… Read More U.S. Embassy Blood and Food Drive 2018

Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Попај е лик од нашите омилени цртани филмови од детството кој е познат по својата сила. Неговата тајна лежи во спанаќот. Според зборовите на нутриционистката Росана Раст, постојат многу видови зеленчук кои содржат протеини, а кои треба да ги конзумираме често. Еден од нив е и спанаќот. Спанаќ Тој содржи калиум, калциум, магнезиум и железо.… Read More Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Фиренца забрани јадење на улица

Градскиот совет во Фиренца им се закани на туристите со драконски казни – до 500 евра – ако јадат на улица во центарот на градот. Градоначалникот Дарио Нардела ја прогласи забраната во вторникот, откако жителите и сопствениците на продавниците се пожалија за овој наводен проблем на познатата улица Виа де Нери, позната по своите ресторани… Read More Фиренца забрани јадење на улица

Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Можеби не сте големи љубители на овошје или зеленчук, но тие се незаменлива храна во секојдневната исхрана. Што се случува во организмот кога не внесувате овошје и зеленчук? 1. Недостиг на витамини и минерали Овошјето и зеленчукот содржат витални хранливи состојки за нашето здравје. Студија направена од Универзитетот Џон Хопкинс покажува дека само 11% од… Read More Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Аргентинска полицајка надоила гладно бебе кое пристигнало неухрането и валкано во болницата

Полицајката Селест Ајала била на должност во една аргентинска детска болница, кога забележала неухрането бебе за кое на прв поглед било јасно дека живее во тешки услови. Ајала веднаш воочила дека болничкиот персонал имал премногу работа во тој момент и ги прашала дали таа може да го прими бебето и да го нахрани. “Забележав дека… Read More Аргентинска полицајка надоила гладно бебе кое пристигнало неухрането и валкано во болницата

Најголемиот дел од солта што ја јадете не доаѓа од вашиот соларник

Кога просечниот Американец комплетно би ја елиминирал солта што ја додава при готвење и јадење дома, тие би намалиле само 11% од вкупниот внес на сол. Еден од најголемите предизвици во намалување на внесот на натриум е неговата прикриеност и сеприсутност. „Ние го перципирање дневниот внес на сол според тоа колку додаваме во готвење или… Read More Најголемиот дел од солта што ја јадете не доаѓа од вашиот соларник

Намирниците денеска се помалку хранливи од некогашните

Овошјето и зеленчукот кои денеска се продаваат во Канада и во САД содржат многу помалку нутриенти отколку што содржеле во 50-тите години, утврдила анализата која ја спровеле The Globe and Mail  и CTV News споредувајќи ги нутритивните таблици на некогашната и сегашната храна. За да ја направат анализата, истражувачите ги прегледале табелите на нутритивните вредности на намирниците кои… Read More Намирниците денеска се помалку хранливи од некогашните

Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems

The Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems will be held on 5-6 September 2018, as one of the major events to mark the 200th anniversary of the University of Hohenheim, Stuttgart. It will bring together experts, researchers and stakeholders from various disciplines with diverse experiences related to food systems. It wants to contribute to solutions to… Read More Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems

Најсилната храна во светот: Прави чуда во вашето тело

Поради неговата вредност, семето било користено дури и како валута. Чиа семето содржи омега масти, протеини, антиоксиданти и диетални влакна. Тоа има благ вкус со арома на ореви, и поради тоа што ја апсорбира течноста, е идеална за хидратација и чувство на ситост која ќе трае со часови. Маите и Инките со почит се однесувале… Read More Најсилната храна во светот: Прави чуда во вашето тело