Buskerfest / Баскерфест 2018 – Фестивал со улични изведувачи

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Од 12-17 јуни на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје, ќе се одржи 13-тото издание на фестивалот со улични изведувачи „Баскерфест“ 2018. Над 30 улични артисти од разни краеви на светот во театарот под отворено небо шест дена ќе ги забавуваат и анимираат жителите на Скопје. Оваа година, на програмата на најголемото улично шоу ќе има… Read more »

Грција, Хрватска или Црна Гора: Каде е најевтино за летување

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Грција Одмор во Грција ќе ве чини поскапо оваа година, бидејќи сопствениците на станови оваа година ги зголемија цените во просек за 10 отсто во споредба со претходната година. Исто така од 1 јануари беше воведено и плаќање на данок за престој – 4 евра за човек на ден за хотели со 5 ѕвездички, 3… Read more »

Златна Бубамара 2018 – За подобар живот

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

ЗЛАТНА БУБА МАРА НА ПОПУЛАРНОСТА, 21 издание во 21 век ЗА ПОДОБАР ЖИВОТ Почитувани љубители на добра забава, чист воздух и ПОДОБАР ЖИВОТ, доаѓа 21 издание на Златна БУБАМАРА, кое не смеете да го пропуштите. Бидејќи нема чист воздух и подобар живот, единствено ни преостанува – добра забава! Ја затворија Универзална, ни го затворија Метрополис –… Read more »

Професии што ќе бидат во пораст во 2018 година

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Иднината на работата ќе биде утврдена од вештачката интелигенција и автоматизацијата. Овие технологии ќе елиминираат некои работни места, но и ќе создадат нови можности и поголема побарувачка за работните места што луѓето ги извршуваат најдобро. Ова се позициите што ќе бидат во пораст оваа година. Машински тренер Потребна е многу напорна, тешка работа за тренирање… Read more »

Како правилно да ги испланирате целите за да ги остварите во новата година?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Најчесто луѓето ја завршуваат годината со желби за подобра наредна година и веруваат дека во новата година ќе свртат нов лист и ќе почнат од почеток. Се даваат ветувања и се кројат амбициозни планови за успех и остварување на целите. Но, многу е важно правилно да го направите овој план со цел навистина да има ефект… Read more »

Детален хороскоп за секој знак поединечно: Еве што ве очекува во 2018

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Овен За овените 2018 година ќе биде многу возбудлива. Годишниот хороскоп покажува дека целиот напор на Овените ќе се исплати во 2018 година. Година за кариера и приходи, како и позитивна енергија и мотивација. 2018 година ќе биде одлична за овените кога се во прашање парите. Многу од вашите проекти, идеи ќе дадат резултати во… Read more »