Алкохолот повеќе им штети на жените, отколку на мажите

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во Германија било спроведено истражување за влијанието на алкохолот врз стапката на смртност кај жените и дојдено е до резултат дека оние жени кои пијат алкохол имаат поголем ризик за смрт отколку мажите. Истражувањето се спроведувало цели 14 години, а учествувале 4.700 испитаници на возраст од 18 до 64 години. Од нив, 149 биле алкохоличари… Read more »

Паровите што пијат заедно, остануваат заедно

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Обожавате да се испијанувате со партнерот? Ако одговорот е да, иамме добри вести за вас. Ново истражување покажа дека паровите кои пијат заедно, остануваат подолго време заедно. Истражувањето објавено во The Journals of Gerontology Series B: Psychological Series, вели дека паровите што почесто пијат заедно имаат подобро мислење еден за друг, а помалку негативни карактеристики… Read more »

Прва во светот – Шкотска воведува минимална цена на алкохолот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Шкотска стана првата држава во светот која воведува минимална цена на алкохолот за тој да стане потешко достапен, што е пионирска иницијатива која почнува по години судски битки. „Шкотска е првата нација во светот доволно смела и храбра да воведе минимална единствена цена“, изјави шкотската премиерка Никола Стурџон. „Мислам дека земјите во Европа и надвор од неа… Read more »

Алкохолот предизвикува рак!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ацеталдехид, хемиско соединение што се јавува во телото, после обилно  пиење трајно ги оштетува ДНК матичните клетки и може да предизвика седум видови на рак. Со пиењето на алкохолот телото произведува ацеталдехид, опасно хемиско соединение што трајно ја оштетува ДНК на матичните клетки и драматично го зголемува ризикот од рак, се вели во истражувањето на… Read more »

Умереното пиење е корисно, ама само за богатите

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Умереното пиење е корисно за кардиоваскуларниот систем на богатите, но може да се покаже како фатално за посиромашните слоеви од населението, утврдија норвешки научници, цитирани од „Дејли мејл“. Луѓето кои консумираат по две-три чаши алкохол неделно, се со помала веројатност да умрат од болести на срцето, во споредба со оние кои апстинираат. Но, ова се… Read more »

Трик за одмрзнување на шофершајбната

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во текот на зимската сезона возачите редовно имаат проблеми со мразот од шофершајбната. Сепак постои решение на овој проблем, а се што е потребно е во едно шишенце распрскувач да ставите 2/3 алкохол и 1/3 вода и да додадете едно капаче сјај за миење садови. Смесата се меша и се нанесува на замрзнатата шофершајбна, а… Read more »

5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овошните ликери се нешто на кое навистина ретко кој може да одолее. Традиционално направени, главно од свежо, но понекогаш и од суво овошје, тие уште одамна биле една од „зимниците“ која жените ја подготвувале. За да добиете добар ликер, најважно е да имате квалитетно овошје – зрело и сочно. Колку повеќе овошја имате, толку вкусот… Read more »

Не е до карактерот, до ракијата е… Живели!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Да, некои видови алкохоли имаат поголема тенденција да ве направат агресивни. Што значи, не е до карактерот и до “човекот има неубаво пијанство“, туку до брливката е! Студијата објавена во вторникот во BMJ Open сугерира дека изборот на пијалаци што го правиме навистина влијае на тоа како се чувствуваме. Во студијата, истражувачкиот тим, поврзан со… Read more »

Доживотна испорака на алкохол за осамени срца

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Една кинеска компанија можеби го најде рецептот за среќен живот: бесконечна понуда на алкохол за да ги задржи клиентите топли за време на оние долги и осамени ноќи. Како дел од годишниот ден на осамени (празник фора во Кина) на Alibaba, која е една од најголемите онлајн продавници во светот, еден произведувач на алкохол нудеше… Read more »

Зошто Русите пијат толку многу?

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во 2011 година, на Интернет се појави избор од забавни факти за Русија, собрани од некој си Канаѓанец, наставник по англиски јазик во Москва. Со некои од заклучоците во неа Русите не се согласуваат (од типот на тоа дека никогаш не велат „благодарам“ и „те молам“), но редниот број 17 не предизвика отпор кај никого: „Русите… Read more »

Марихуаната и алкохолот ги прават тинејџерите уште поголеми мрзи

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Добро познатиот стереотип на апатичен тинејџер, кој успева секоја година да оди на полагање во средно, повеќе не е само шега, туку е поддржан од науката. Истражувачите на Универзитетот во Конектикат ја презентираа својата студија на годишното собрание на Американското здружение за јавно здравје во 2017 година, извршено од авторот Елизабет Харари. Тие откриле дека… Read more »

Комплицирана историја – Куба и Бакарди

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Можеби не сте се запрашале, но еден од најпознатите брендови за алкохол во светот бил основан во Куба, но набрзо ќе се најде фатен за оро со фасцинантни проблеми што доведуваат до негово дислоцирање од земјата. Прочитајте повеќе за да откриете за комплицираниот однос на Куба со Бакарди. Иконски бренд со корени во Куба Секој… Read more »