Гол со пета – Русија поднесе доказ дека новичок е патентиран во САД како хемиско оружје

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Русија поднесе доказ дека агенсот новичок е произведен и патентиран во САД како хемиско оружје во 2015 година, изјави денеска Александар Шулгин, постојаниот претставник на Русија во Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), пренесе Тасс. Ова го изјави за време на говорот на вонредната седница на Извршниот совет на ОПЦВ за инцидентот во Солзбери, кога… Read more »

Две третини од американските милениумци не знаат што е „Аушвиц“

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Две третини од американските милениумци не знаат да кажат што е „Аушвиц“, покажува неодамнешна студија која, исто така, посочува дека знаењето за геноцидот во кој загинаа повеќе од шест милиони лица во текот на Втората светска војна не е големо ниту кај возрасните Американци. Дури 22 отсто од милениумците истакнале дека не слушнале или не… Read more »

Зошто е Трамп кукавица кога треба да му се спротивстави на Путин?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Белата куќа на Доналд Трамп брзо одговара на разните светски предизвици. Единствен исклучок е рускиот претседател Владимир Путин, чија влада Трамп сѐ уште јавно не ја осудил, пишува Фрида Гитис за Си-ен-ен. „На Трамп му беа потребни неколку дена за да се огласи околу прашањето со обидот за атентат со нервен гас врз поранешниот руски шпион… Read more »

20 факти за американската тајна служба

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Тајната служба на САД е полна со мистерии и митови. Кои се овие луѓе кои секогаш во филмовите носат црни костуми и темни очила за сонце и можете лесно да ги препознате? Доколку познавате некој од овие луѓе, сигурно знаете дека не се толку лесно препознатливи во реалниот живот. Дознајте нешто повеќе за овие специјални… Read more »

Пентагон со буџет како никогаш досега

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Воениот сектор на САД доби буџет од неверојатни 700 милијарди долари. Најсилното лоби во државата, преку законодавците во двата табора успеа да издејствува за неколку десетина милијарди долари поголем буџет отколку што побара самиот Трамп. Овие 700 милијарди долари кои годинава ќе гои има на располагање Пентагон не се ни споредуваат со парите кои за… Read more »

Како Америка не успеа во намерата да го “изгради“ Афганистан

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Американската војна во Афганистан трае веќе 16 години, после инвазијата откако се случи 9/11 во 2001. Како една од целите на американската стратегија беше да се реизгради пропаднатата инфраструктура во земјата. (14) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Американците размислуваат за превентивен напад на Северна Кореја

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Севернокорејскиот дипломат Џу Јонг Чол ги обвини денес американските власти дека се обидуваат да ја влошат ситуацијата со поделбата на Корејскиот полуостров со тоа што во близина распоредуваат „нуклеарни средства“ и прават основа за преветивен напад. Севернокорејскиот дипломат смета дека со распоредувањето на војници, воена опрема и стратешко вооружување во Јужна Кореја и во регионот,… Read more »

Незгодното прашање дали Трамп е ментално ок да ја води Америка

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Самиот Трамп ги предизвикува како магнет да се залепат прашањата за неговата ментална состојба, сега кога скоро секоја голема телевизиска куќа отоврено дискутира дали претседателот ја има когнитивната стабилност да си ја врши работата. Арно ама, психијатрите и експертите за ментално здравје ги нема никаде во оваа дебата… (20) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »

Што всушност се случува со блокадата на американската влада

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Стотици илјади државни службеници во САД денес не мораа да отидат на работа бидејќи сојузната влада е блокирана, од петокот на полноќ. Но, Сенатот денес попладне уште еднаш ќе гласа за договорот за буџетот со што би требало да се одблокираат државните служби. Претходните обиди за компромисно решение околу буџетот кое би ги задоволило мнозинските… Read more »

Екстремниот студ во САД проблем за алигаторите и автомобилите

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Парк во Северна Каролина објави снимка од алигатори кои ги протнале муцките низ смрзната бара за да можат да дишат, и така да ја поминат зимата. Вообичаено топлиот, мочуришен крај во околината на Мртл Бич, на брегот на Атланскиот Океан, се соочи со ненадеен студен бран кој ги смрзна водните површини. Управникот на паркот, Џорџ… Read more »

До каде е ѕидот на Трамп?

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Една година од претседателствувањето на Трамп, неговата грандиозна идеја за подигање ѕид на јужната граница се сведе на неколку прототипи од по 10-тина метри закопани во пустина. Речиси една година од претседателствувањето на Доналд Трамп, граничниот ѕид кој страсно го промовираше во текот на неговата изборна кампања се сведе на осум прототипови, долги по околу 9… Read more »

Во Алјаска пронајдена ДНК на првиот жител на Америка

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во Алјаска е пронајден скелет на бебе стар 11.500 години, пренесуваат тамошните медиуми. Се претпоставува дека станува збор за ДНК составот на првиот жител на Америка. Скелет на бебе старо шест седмици бил пронајдено во 2013 година, за време не археолошки ископувања во областa Upward Sun River, објавено е во магазинот Nature. Сега, генетските истражувања… Read more »