Хорор: Го убила својот сопруг затоа што ја тепал нивната мачка!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Жена во Далас изјавила дека го убила својот сопруг, бидејќи тој ја тепал нивната мачка која што таа ја сметала како дел од нивното семејство. Соседите биле шокирани кога слушнале дека 47-годишната Мери Харисон била обвинета за убиство на нејзиниот 49-годишен сопруг Декстер Харисон, во саботата наутро. “Човек е застрелан поради мачка? Тоа е нешто… Read more »

Очајни родители го тужеле сопствениот син: Не плаќа кирија и не помага ништо, а има 30 години

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Родители на 30-годишен маж преземале драстични мерки со цел да го натераат својот син конечно да се отсели од нивната куќа во американската сојузна држава Њујорк – тие го тужеле. Пред судот, родителите изјавиле дека тужениот Мичел Ротондо не плаќа кирија ниту помага околу куќните работи, а ја одбил и понудата на родителите финансиски да… Read more »

По повеќе децении уапсен калифорниски сериски убиец oсомничен за 12 убиства и 45 силувања

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Властите на Калифорнија соопштија дека конечно е уапсен мажот за кој постои сомневање дека во 70-те и 80-те години минатиот век извршил повеќе убиства и силувања во Калифорнија. „Во вторникот е објавена потерница по Џејмс Дианџело, обвинет за убиства и силувања, кој е идентификуван по четириесет години потрага благодарение на ДНК-анализата“, соопшти обвинителката на Сакраменто… Read more »

Гол со пета – Русија поднесе доказ дека новичок е патентиран во САД како хемиско оружје

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Русија поднесе доказ дека агенсот новичок е произведен и патентиран во САД како хемиско оружје во 2015 година, изјави денеска Александар Шулгин, постојаниот претставник на Русија во Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), пренесе Тасс. Ова го изјави за време на говорот на вонредната седница на Извршниот совет на ОПЦВ за инцидентот во Солзбери, кога… Read more »

Две третини од американските милениумци не знаат што е „Аушвиц“

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Две третини од американските милениумци не знаат да кажат што е „Аушвиц“, покажува неодамнешна студија која, исто така, посочува дека знаењето за геноцидот во кој загинаа повеќе од шест милиони лица во текот на Втората светска војна не е големо ниту кај возрасните Американци. Дури 22 отсто од милениумците истакнале дека не слушнале или не… Read more »

Зошто е Трамп кукавица кога треба да му се спротивстави на Путин?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Белата куќа на Доналд Трамп брзо одговара на разните светски предизвици. Единствен исклучок е рускиот претседател Владимир Путин, чија влада Трамп сѐ уште јавно не ја осудил, пишува Фрида Гитис за Си-ен-ен. „На Трамп му беа потребни неколку дена за да се огласи околу прашањето со обидот за атентат со нервен гас врз поранешниот руски шпион… Read more »

20 факти за американската тајна служба

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Тајната служба на САД е полна со мистерии и митови. Кои се овие луѓе кои секогаш во филмовите носат црни костуми и темни очила за сонце и можете лесно да ги препознате? Доколку познавате некој од овие луѓе, сигурно знаете дека не се толку лесно препознатливи во реалниот живот. Дознајте нешто повеќе за овие специјални… Read more »

Пентагон со буџет како никогаш досега

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Воениот сектор на САД доби буџет од неверојатни 700 милијарди долари. Најсилното лоби во државата, преку законодавците во двата табора успеа да издејствува за неколку десетина милијарди долари поголем буџет отколку што побара самиот Трамп. Овие 700 милијарди долари кои годинава ќе гои има на располагање Пентагон не се ни споредуваат со парите кои за… Read more »

Како Америка не успеа во намерата да го “изгради“ Афганистан

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Американската војна во Афганистан трае веќе 16 години, после инвазијата откако се случи 9/11 во 2001. Како една од целите на американската стратегија беше да се реизгради пропаднатата инфраструктура во земјата. (14) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Американците размислуваат за превентивен напад на Северна Кореја

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Севернокорејскиот дипломат Џу Јонг Чол ги обвини денес американските власти дека се обидуваат да ја влошат ситуацијата со поделбата на Корејскиот полуостров со тоа што во близина распоредуваат „нуклеарни средства“ и прават основа за преветивен напад. Севернокорејскиот дипломат смета дека со распоредувањето на војници, воена опрема и стратешко вооружување во Јужна Кореја и во регионот,… Read more »

Незгодното прашање дали Трамп е ментално ок да ја води Америка

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Самиот Трамп ги предизвикува како магнет да се залепат прашањата за неговата ментална состојба, сега кога скоро секоја голема телевизиска куќа отоврено дискутира дали претседателот ја има когнитивната стабилност да си ја врши работата. Арно ама, психијатрите и експертите за ментално здравје ги нема никаде во оваа дебата… (21) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »

Што всушност се случува со блокадата на американската влада

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Стотици илјади државни службеници во САД денес не мораа да отидат на работа бидејќи сојузната влада е блокирана, од петокот на полноќ. Но, Сенатот денес попладне уште еднаш ќе гласа за договорот за буџетот со што би требало да се одблокираат државните служби. Претходните обиди за компромисно решение околу буџетот кое би ги задоволило мнозинските… Read more »