Поп и учител по веронаука шверцувале дрога

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата во Чачак, Србија, пресече ланец на криумчарење на наркотици и заплени повеќе од 27 килограми сканк (марихуана). Во акцијата се уапсени и свештеник и учител по веронаука. Двајцата се уапсени синоќа во Мрчајевци кај Чачак, при контрола на патничко возило марка „Пасат“. Во преправен бункер во возилото се најдени 52 пакета дрога. (95) Тим… Read more »

Пијан пилот уапсен на аеродромот „Гетвик“

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата уапсила пилот непосредно пред полетување на авион на „Бритиш ервејс“ поради сомневање дека е пијан. Членовите на екипажот на лет се јавиле на итната служба на аеродромот бидејќи пилотот мирисал на алкохол и биле загрижени за безбедноста на 300 патници и екипажот на летот од аеродромот „Гетвик“ за Маврициус. Вооружени припадници на полицијата интервенирале… Read more »

Шеф на јакуза бегаше 15 години – го фатија благодарение на неговите тетоважи

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Фотографија од старец со истетовиран грб, кој на улица во Тајланд игра друштвени игри, стана доста популарна на Фејсбук. Типот кој случајно ја направил фотката не ни насетувал кој е човекот кој го фотографира. Станува збор за Јапонецот Шигехару Шираји, 74-годишниот шеф на јапонската мафија јакуза, кој цели 15 години бегаше од властите и полициските служби. Шираја… Read more »