Познатиот авион „даглас“ на Тито слета во Тиват

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Авионот е произведен во 1958 година, а Јосип Броз Тито во него за 10 години летал 55 пати. Шест децении стариот „даглас ДЦ-6Б“ вчера слета на аеродромот во Тиват. Авионот сега е во сопственост на „Ред Бул“, односно на клубот за стари авиони наречен „Летечки бикови“, пишува „Вијести“, наведувајќи дека станува збор за еден од… Read more »

Во авион добила јаболко, а на аеродром казна од 500 долари за истото

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Кристал Тедлок, која патувала од Париз кон САД, добила парична казна од 500 долари од американската Агенција за царина и заштита на границите, бидејќи јаболкото кое го добила за ужина во авионот, го ставила во рачниот багаж. Патничката само сакала да си ја зачува ужината за следниот лет кон Денвер, по слетувањето во Минеаполис. Агенцијата… Read more »

Започнале секс во авион, а потоа скокнале со падобран и продолжиле во воздух

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Започнале секс во авион, а потоа скокнале со падобран и продолжиле во воздух. Порно актерка снимила неверојатно видео кое ги шокира луѓето. Таа снимила порно кое започнува во авион, а продолжува во воздух кога таа и нејизниот партнер заедно скокаат од авион со падобран. Што е најчудно, видеото заврши и на Јутјуб, каде тие јавно говорат за… Read more »

9 тајни за авиокомпаниите кои ќе направат да патувате поевтино

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Намалете на багажот, откажете се од директните летови и со тоа зголемете го бројот на километри што ќе можете да си овозможите да ги прелетате во животот. Голем дел од парите за патувања се трошат на летовите. Но, со добро планирање и внимателно носење на одлуки можете да ги користите услугите на авиокомпаниите за навистина мали… Read more »

Путин во 2014 наредил да се собори патнички авион

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Рускиот претседател Владимир Путин во двочасовниот документарен филм емитуван вчера изјави дека во 2014 година наредил уривање авион на компанијата Пегасус ерлајнс, пренесуваат агенциите. Путин во документарецот изјави дека добил дојава од безбедносните служби за киднапирање патнички авион од Украина кон Турција спроти отворањето на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година. Во авионот имало 110… Read more »

Дали знаете зошто седиштата во авионот се со сина боја?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Водечкиот дизајнер во областа на воздухопловството Најџел Гуд, чија компанија веќе 30 години соработува со авио компании ширум светот, вели дека нивната работа како дизајнери е да ги зајакнуваат брендовите на овие компании и да ги направат попрепознатливи. – Сепак нашата основна работа е да креираме нешто што обезбедува комфор и создава пријатно опкружување. Поентата… Read more »

Патничка си ги сушела гаќите во авион и заработи пријава (видео)

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На лет на руската компанија „Урал ерлајнс“ кој сообраќал на релација Анталија – Москва, една патничка ги ставила гаќите под вентилацијата над својата глава – за да ги исуши. Патниците сведочат дека сето тоа траело 20 минути, а некои и го снимиле чинот. – Ја гледавме со љубопитност, па и збунетост, но сите беа тивки,… Read more »

Исповед на стјуардеса: Најиритантните работи кои ги прават патниците за време на лет

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Навистина е неподносливо кога патниците во авионот лежат додека се служи оброкот, ги соблекуваат чевлите, кажуваат шеги дека авионот ќе падне и оставаат неред во тоалетот. Колку и да изгледа гламурозен „животот на небо“ како стјуардеса, во реалноста тоа не е така. За време на работниот ден стјуардесите се судираат со низа непријатни ситуации и тоа… Read more »

Авион полн со водоинсталатери морал да слета поради дефект на веце-школката

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Френк Олсен, директор на компанијата „Роркјоп“, и неговите 70 водоинсталатери минатата недела се качиле на авион во Осло со цел да посетат саем за опрема во Германија. Набргу по полетувањето, екипажот забележалал дефект во тоалетот на авионот. Според прописите, тие морало да се вратат и да слетаат. Кога ги известиле патниците зошто мора да го… Read more »

Уролог породи жена во авион

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Доктор Сиј Хемал (27) на летот на компанијата „Ер Франс“ од Париз до Њујорк ја породил жената која на светот го донесе момчето Џејк. Хемал во текот на летот планирал да се опушти и да гледа филм, да испие чаша шампањско и да спие, но поради нестрпливото бебе, ништо од тоа не се случило. Откако… Read more »

Пијан пилот уапсен на аеродромот „Гетвик“

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата уапсила пилот непосредно пред полетување на авион на „Бритиш ервејс“ поради сомневање дека е пијан. Членовите на екипажот на лет се јавиле на итната служба на аеродромот бидејќи пилотот мирисал на алкохол и биле загрижени за безбедноста на 300 патници и екипажот на летот од аеродромот „Гетвик“ за Маврициус. Вооружени припадници на полицијата интервенирале… Read more »

Боинг создава авион кој ќе лета 6000 км/ч!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Компанијата Боинг ги откри плановите за новиот хиперсоничен авион кој би бил наследник на легендарниот Блекбирд СР-71. Моментално се работи само на концептот, а всушност треба да биде побрз пет пати повеќе од звукот. Кевин Бовкут од Бинг истакнува дека е вистински предизвик да се создаде толку брз авион. Исто така појаснува дека работи на… Read more »