Еве зошто не треба да користите клима во автомобилот веднаш по палењето на моторот

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Често се случува, особено сега, кога температурите се високи, да ја пуштиме климата во автомобилот веднаш штом го ставиме стартниот клуч. На овој начин не само што си го ризикуваме сопственото здравје, но и здравјето на своите најблиски. Факт е дека оставајќи го автомобилот на улица, ние секогаш ги затвораме прозорците, па никој не може да влезе… Read more »

Лимузината на Тито повторно блеска

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Пакардот од 1948 година, кој наводно му припаѓал на „најголемиот син на југословенските народи“, наскоро повторно ќе се најде на улиците на Србија. Луксузниот автомобил е целосно реставриран од фолк-печајот Милош Бојаниќ. Со години таложената прашина е избришана, моторот е заменет, а каросеријата повторно блеска во темно сина боја – едно од омилените луксузни возила… Read more »

Visa претстави технологија со која автомобилот ќе ја замени вашата кредитна картичка

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Плаќањето со мобилен телефон за многу работи кои ги купуваме сега е секојдневие за голем број луѓе, а сега Visa ќе овозможи истото да го правите и со вашиот автомобил. Благодарение на новата технологија на картичарскиот гигант возачите ќе можат да платат за се  – од паркинг место до гориво директно од својот автомобил, без… Read more »

Навика која може да го уништи моторот во вашиот автомобил!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Навиката за често безпотребно користење на автомобилот, за кратки дестинации, и тоа како може да го оштети моторот на вашиот автомобил. Имено, на моторот кој во текот на возењето не ја достигнува потребната температура може брзо да му се случи дефект бидејќи кратките релации моторот го оставаат незагреан. Ова само по себе е причина за… Read more »

Тесла родстерот на Илон Маск може да удри во Земјата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Не паничете: шансите вселенскиот спортски автомобил да падне на Земјата се само 6 отсто во наредните милион години. Се сеќавате кога првпат слушнавме дека еден Тесла родстер што шишка низ вселената со 40.000 километри на час не би се срушил на Марс, туку само би пролетал покрај црвената планета? Тоа беше одлична вест за научниците,… Read more »

Десет совети за штедење на гориво

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Без разлика дали возите хибриден двосед или теренец од три тони, веројатно може да сторите нешто за да ја намалите потрошувачката на гориво, посебно со денешните цени на гориво. Со намалување на само половина литар на 100 км, со тек на време може да се постигне голема заштеда во потрошувачката или пак тие средства да… Read more »

Кои се финалистите за најдобар автомобил во 2018?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Објавена е листата со финалисти за годинашниот избор на Најдобар автомобил на светот (World Car of the Year). Куриозитет годинава е Land Rover со два модели на конечната листа, а за титулата најдобар модел заедно со дизелашите и бензинците се натпреварува и еден електричен модел. Конечната листа со финалисти изгледа вака: • Alfa Romeo Giulia… Read more »

Добро е да се знае: Дали треба да се чека моторот да загрее во место или да се тргне веднаш

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Кога температурите ќе се спуштат под нулата, како деновиве во Македонија, често во утринските часови може да се слушне бучава од автомобили што работат во лер Експертите истакнуваат дека станува збор за стара навика од времето кога автомобилите имаа мотори со карбуратори. Тогаш загревањето на моторите при ниска температура на воздухот пред придвижување имало смисла…. Read more »

General Motors го подготви автономниот Cruise AV, вожња без раце и нозе…

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Главна карактеристика на автономниот Cruise AV на General Motors е што тој нема ниту управувач ниту педали. Тоа се коси и со сите законски прописи за возилата биле тие автономни или не, но од GM се надеваат дека ќе ја добијат дозволата на американската агенција за безбедност во сообраќајот да произведат 2.600 вакви возила. Тие… Read more »

McLaren Senna – го предизвика невозможното

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Уште не му се исуши бојата, а веќе се распродаде – пламнаа сите 500 примероци од новиот суперболид наречен во чест на бразилскиот ас McLaren Senna. Секој од нив за 750 илјади фунти, а последниот за цели 2 милиони. Како што ветија Британците, парите од него, плус уште и дел од она што го собраа… Read more »

И активноста ”крадење кола” дојде во 21-виот век…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата објави една од првите снимки од безбедносни камери на која се гледа новата форма на high-tech кражба на автомобили, со кој банда разбојници украдоа автомобил за помалу од една минута без да користат било каков клуч. Двајцата криминалци со качулки успеаја да го преземат безбедносниот систем на Мерцедес на 25 септември во 21 часот,… Read more »

Ја пронашол колата после 20 години, откако заборавил каде ја паркирал

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На сите нас ни се случило барем еднаш во животот да заборавиме каде сме ја паркирале колата. Но, на еден германски возач тој заборав му траел 20 години, кога неодамна автомобилот му бил пронајден. Властите во Франкфурт, Германија го пронајдоа автомобилот паркиран во една катна гаража. Причината зошто автомобилот одеднаш станал ”видлив” откако толку долго… Read more »