Автомобилите во Дубаи ќе имаат дигитални регистарски таблички

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во Дубаи од наредниот месец ќе започнат да се издаваат дигитални регистарски таблички за возилата. Тие ќе бидат способни самостојно да ги контактираат итните служби во случај на сообраќајна несреќа, да комуницираат и разменуваат информации за состојбата на патиштата со другите автомобили кои исто така имаат дигитални регистарски таблички или пак да испратат предупредување во… Read more »

Калифорнија дозволи тестирање автономни возила без директна човечка асистенција

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американската сојузна држава Калифорнија е првата која ќе дозволи тестирање на автономни возила, без присуство на човек како сопатник. Калифорнија е првата држава која својата положба и моќ ја користи да им помогне на технолошките компании кои работат на развој на оваа технологија на иднината. Изминатиот понеделник претставниците на власта обелоденија дека од 2-ри април… Read more »

Германските автопроизводители правеле дизел-тестови врз мајмуни

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Европските пратеници на пленарна седница во ЕП ќе разговараат за неодамнешните сознанија за контроверзната студија за дизел-тестови врз мајмуни, спроведени од страна на германските производители на автомобили, известува ЕУ Опсервер. Претходно, американските медиуми објавија дека мајмуните биле принудени да дишат гас од дизел-мотори. Тестовите ги вршеле научници во име на сега веќе распуштената Европска истражувачка… Read more »

Кои се финалистите за најдобар автомобил во 2018?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Објавена е листата со финалисти за годинашниот избор на Најдобар автомобил на светот (World Car of the Year). Куриозитет годинава е Land Rover со два модели на конечната листа, а за титулата најдобар модел заедно со дизелашите и бензинците се натпреварува и еден електричен модел. Конечната листа со финалисти изгледа вака: • Alfa Romeo Giulia… Read more »

Како може идната генерација на коли да спречи терористички напади

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Како што најверојатно разбравте, во вторникот се случи напад во Њујорк каде што еден човек возел пикап по велосипедска патека во Менхетен, при што усмрти осум лица, а беа повредени уште десетина други. Нападот ја става заканата од ваков тип на напади во центарот на вниманието и нормално, го покренува прашањето за тоа како може… Read more »

Тесла Моторс – иднината на електричните автомобили

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Кои се Тесла Моторс, која е нивната мислија и визија за иднината на најкористеното превозно средство и што имаат да понудат. Погледнете го ова кратко документарно видео и видете како работите може да се променат на подобро… (18) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Став за ослободувањето на патеките на Партизанска

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во контекст на дискусијата за “укинатите” паркинг места на Партизанска во близина на Универзална сала, НаТочак објавува свој став на оваа тема. Единственото нешто што досега беше укинато на овој потег беа велосипедските и пешачките патеки. Тие физички постоеја, но не функционираа бидејќи беа претворени во паркинг за автомобили. Возилата најчесто паркираа попречно на пешачкиот дел,… Read more »