Во Шведска пуштен пат за напојување на електрични автомобили

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во Шведска е пуштена во употреба првата дестинација, на која може да го управувате вашиот електромобил, а при тоа да се наполнат неговите батерии. Делницата се наоѓа помеѓу Стокхолм и Арланд. Компанијата ERoadArlanda, која е одговорна за изработка и одржување на овој пат, поставува делови со должина од 50 метри, интегрирани во контактни шини. Приклучокот… Read more »

Автопат што „пее“ ги вознемирува локалните жители

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Покрај холандското село Јелсум минува „музички автопат“, каде се слуша мелодија штом некое возило ќе помине преку него. Новитетот е осмислен за поинтересно патување низ оваа монотона делница, така што на асфалтот се поставени попречни „музички прагови“, кои се активираат кога возило ќе мине преку нив. Но, сето тоа предизвикува се повеќе незадоволство меѓу локалните… Read more »

Да повториме зошто служи лева лента на автопат…

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Ок. Еве едно кратко едукативно видео и за почетници шофери, и за оние кои “никогаш“ не возеле на автопат, ама и за оние стари, “искусни“ шоферишта. Еднаш засекогаш да се знае бе браќа. Не на кого како му текне… (384) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Исус лично го замолил да му го препушти воланот, па се превртел 5 пати!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Исус лично му рекол да му го препушти воланот. Излетал од автопатот и се првртил 5 пати. Откако возилото излетало од автопатот, полицијата во автомобилот го нашла 33 годишниот Чед Ингланд. Тој на полицијата им раскажал дека лично му се обратил Исус и барал да му го препушти воланот. Како што објави полицијата, Ингланд „очигледно… Read more »

Возел 65 километри со брзина од 160 км/ч. поради заглавена педала

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Американецот Џозеф Купер го возел своето BMW X5 од 2003 година, цели 65 километри по автопат во Флорида, со брзина од околу 160 км/ч. Причината за тоа била заглавената педала за гас. Полицијата одвај успеала да го застане возилото откако три пати поставила препреки со шајки кои ги пробушиле гумите.   Купер во текот на… Read more »

Кога со PORSCHE 911 ќе изнервираш Audi Avant на автопат…

Posted by & filed under JAM SESSION.

Сите сме се нашле во таа ситуација. Застануваш на семафори, колата до тебе е крш во споредба со твојата, намерно даваш гас на зелено и леташ, да ти ја јаде прашината што се вели… Арно ама, во овој конкретен случај, некој треба си ја свитка опашката меѓу нозе и да гаси интернет… На германски автопат,… Read more »