Живеела 122 години, правела се спротивно од она што и го кажувале докторите

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Тајната на својата долговечност, како што некогаш раскажувала, ја должела на тоа што го правела токму спротивното од она што и го кажувале докторите. Жан Калмен од Франција имала 122 години и пет месеци кога починала во август 1997 година. Тогаш ја добила и официјалната титула најстарата личност кога некогаш живеела. Таа пушела, пиела алкохол,… Read more »

Баба на 93 години замина во Кенија да волонтира

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Баба Ирма од Италија одлучи на 93 години да отпатува во Кенија, каде што три недели ќе волонтира во сиропиталиште. Фотографија, на која баба Ирма со едната рака се потпира на бастум, а со другата влече црвен куфер, на Фејсбук сподели нејзината внука Елиса Колтро. – Погледнете ја, дали може некој да ја спречи, напиша… Read more »

Храброста на една баба: Секој ден го турка својот внук до училиште 24 километри

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Shi Yuying постојано го масира својот внук и му прави билни подготовки. Детето има церебрална парализа но благодарение на грижата од својата баба тој може да стои и да направи неколку чекори со помош. Shi Yuying има 76 години и се грижи за својот внук за кој сака да го добие своете потребно образование. Нејзиниот… Read more »

Земала баба гитара на проба, и…

Posted by & filed under JAM SESSION.

Ако не се држите до панкерската максима на Жељко Самарџиќ („не суди по амбалажи“), оваа сцена може да ви изгледа вака: Влегува баба во продавница за гитари. Добро, можеби не е баба – баба ама тазе пензионерка штотуку вратена од прослава на 8-ми март на жени од Охис. И, што прави таа во продавница за… Read more »

Дедо и баба фатени со 27 килограми марихуана, планирале да ја делат како подароци за Божик

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Постар пар се соочува со криминално гонење откако полицијата ги фатила со 27 килограми марихуана, за која што тврдат дека планирале да ја поделат како подароци за Божик за нивните роднини и пријатели. Патрик (80) и Барбара (83) Жирон патувале од Калифорнија во Небраска, каде што полицијата ги сопрела и со помош на кучиња трагачи… Read more »

Бабите и дедовците станаа сериозна закана по здравјето на децата…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Наводно драгите баби и дедовци се потенцијална опасност за здравјето на децата и може да го зголемат ризикот од рак, велат научниците. Логиката позади ова тврдење иде вака: тие ги размазуваат внуците со чоколади и бонбони, ги товат со храна која гои и понекогаш им ги изложуваат нивните млади бели дробови на дим од цигари…… Read more »