Бебе замотано во пластична кеса оставено на депонија: Во куп ѓубре, преживеало!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Засега не е познато како спасувачите знаеле дека бебето е оставено во ѓубре, ни каде се наоѓа неговата мајка. Новороденчето кое е оставено во депонија го спасила група мажи кои го пронашла бебето во куп ѓубре. Спасувачите останале занемени кога во кеса пронашле бебе кое давало знаци на живот, не плачело, пишува Дејли мејл. После неколку… Read more »

По 12 години се роди бебе на остров каде раѓањето е забрането

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На остров од архипелагот Фернандо де Короња на бразилскиот брег се роди девојче, првпат по 12 години. Ова е обично породување како и секое останато, но со тој исклучок што се случи на остров каде раѓањето е забрането. Девојчето се роди во саботата, на изненадување на сите жители на островот. Нејзината мајка реши да го… Read more »

Кинеско бебе родено 4 години по смртта на родителите

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Двојката, која починала во 2013.година, замрзнала неколку ембриони со надеж дека ќе имаат дете преку ин витро метод. По несреќата, нивните родители се бореле со продолжена правна битка за да им биде дозволено да ги користат ембрионите. Момчето е родено во декември од сурогат мајка од Лаос, а Пекинг њус први го објавија случајот оваа… Read more »

Скаменето бебе: Фетус 55 години бил во една жена

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Повеќето жени одвај чекаат да завршат со породувањето и да станат мајки. Тоа е еден од тешките моменти и тие се нетрпеливи. Исто така повеќето жени чувствуваат страв кога ќе дојде тој ден и кога треба да се породат. Но и покрај сите силни болки и паника кои настануваат пред и за време на породувањето,… Read more »

Русинка се породи во Црвеното Море, а потоа излегла од водата “како ништо да не се случило”

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Туристка од Русија се породи во Египет, на Црвеното море и излегла од водата “како ништо да не се случило”. Трудната русинка отишла на пливање на плажата Ред Си резортот во Дахаба, Египет, недалеку од Шарм ел Шеик заедно со својот сопруг и доктор чија специјалност е породување во вода. Неверојатните фотографии од моментот кога… Read more »

Која е постапката за еднократна парична помош за новороденче

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Еднократна парична помош за новороденче се обезбедува на семејството за прво новородено дете. Како прво новородено дете се смета дете кое е прво живородено дете по ред на раѓање на мајката. За прво новородено дете ќе се сметаат и децата кога мајката при првото раѓање ќе роди повеќе деца одеднаш (близнаци, тројка и повеќе). Исто… Read more »

Оваа година би можело да се роди првото бебе со тројца родители

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Оваа година во Велика Британија би можело да дојде до револуционерен настан кога станува збор за раѓање на деца, односно по прв пат во историјата на оваа земја би можело да се случи да биде родено дете со тројца родители. Надлежните институции веќе дале зелено светло во два случаи. Ова нема да биде прв случај… Read more »

Мало тридневно бебе пронајдено живо во шума од случаен минувач

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Еден човек кој сакал да го скрати патот до работа, бидејки доцнел, тргнал преку една локална шума во близина на градот Чељабинск во централна Русија, кога слушнал чудни звуци. Продолжил со одење не насетувајќи дека за некоја минутка животот ќе му се промени од корен. Како што навлегувал во шумата, така и звуците станале се… Read more »

Организирале луксузна свадба: Почна првиот танц, а потоа следуваше шок за сите гости

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Гостите на венчавката на Дани (19) и Карл Маунтфорд (18) во Англија славеа без младенците откако на бремената невеста среде првиот танц и пукна воденикот. Двојката по само неколку танцови чекори ја напушти салата и со такси на почетокот на славјето на 18 декември, отрча во болница за, следното утро да го дочека раѓањето на… Read more »

Се роди бебе од ембрион замрзнат пред 24 години

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Бебе се роди по 24 години поминати како замрзнат ембрион во криопрезервација, рекорд на најдолго зачуван ембрион во историјата. Кога сонуваа да станат родители, Тина и Бенџамин Гибсон сигурно не мислеа дека ќе урнат светски рекорд. Националниот центар за донација на ембриони на САД ѝ подари замрзнат ембрион на оваа двојка од Тенеси и тие… Read more »

Како се чувствува бебето во матката кога мајката плаче?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сите знаеме дека на нероденото бебе влијае она што го јадеме и пиеме, но што е со она што го чувствуваме за време на бременоста. Бебето во матката може да ги почувствува негативните емоции на мајката. Најновите истражувања покажуваат дека ембрионот стар шест месеци може да го почувствува расположението на мајката. И тоа не само… Read more »

Како бебињата го развиваат видот и кога почнуваат да гледаат?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Кога ќе дојде на свет бебето всушност се уште не гледа речиси ништо, ниту бои, ниту форми, само нејасни силуети. Од таа причина тие повеќе се потпираат на сетилото на мирис и слух, иако познато е дека бебињата почнуваат да го развиваат својот вид уште во матката, каде бебето гледа, ги шири и ги затвора… Read more »