Биткоин манијата и егзистенцијалната криза на криптовалутата

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

По подемот, падот и поставувањето на инвеститорите буквално на работ, биткоинот се чини дека влегува во период на релативно мала стабилност, според експертите, пишува Ројтерс. Глобалниот бран од регулации доведе до колапс во обемот на трговијата. Рекламите на криптовалутите исчезнаа од добрите веб-страници, и биткоин повеќе не доминира во пребарувањата на Google. Може дури да… Read more »

Оваа криптовалута е втора по вредност во светот: Чини помалку од 4 долари и секој може да ја купи

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

По биткоинот, лајткоинот и етериумот, на полето на криптовалути се појави уште еден новитет – Рипл (Ripple). Вредноста на оваа дигитална валута во последните неколку недели константно расте, а таа е моментално втората највредна валута, пишува “CNN”. Оваа релативно непозната криптовалута, позната и под името “XRP”, моментално вреди околу 3,5 долари, а пазарната капитализација надминува… Read more »

Биткоинот во еден ден изгуби третина од вредноста, дали е ова крај на лудилото?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Цената на Биткоинот денес падна за 30%, односно за 3.600 долари. Новата вредност на оваа крипто-валута изнесува 11.500 долари. Вредноста на Биткоинот оваа недела значително опадна, пред само една недела вредеше вртоглави 20.000 долари. Цената на оваа крипто-валута започна после неколку лоши вести, па така оваа крипто-валута почна да опаѓа по растот од 1.300%, пишува… Read more »