Биткоин манијата и егзистенцијалната криза на криптовалутата

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

По подемот, падот и поставувањето на инвеститорите буквално на работ, биткоинот се чини дека влегува во период на релативно мала стабилност, според експертите, пишува Ројтерс. Глобалниот бран од регулации доведе до колапс во обемот на трговијата. Рекламите на криптовалутите исчезнаа од добрите веб-страници, и биткоин повеќе не доминира во пребарувањата на Google. Може дури да… Read more »

Нацијата што неодамна ја прогласи криптовалутата како легално средство за плаќање

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Маршалските Острови, држава во централниот Пацифик, создале сопствена криптовалута за да соберат пари за да ги платат сметките и да го поттикнат земјоделството. Оваа мала островска земја соопшти дека е прва во светот што ја признала криптовалутата како свое средство за плаќање бидејќи неделава го усвоила законот за создавање на криптовалутата совреин (Sovereign) или скратено… Read more »

Во Исланд снемува струја поради масовно копање на Биткоини

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На Исланд живеат нешто повеќе од 330 000 жители (полoвина Скопје), а на овој остров претежно поради ладната клима која е погодна за ладење, се градат се повеќе компјутерски и дата центри. Во последно време значително е забрзана изградбата на компјутерски центри кои се користат за рударење на bitcoin и други криптовалути, кажуваат од исландската… Read more »

Колапс на крипто валути

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Вредноста на криптовалутите непредвидлива..Биткоинтот преполовен и со најниска вредност досега. Откако во средината на декември достигна рекордно ниво од скоро 20 илјади американски долари, за неколку дена вредноста падна на помалку од 10.000 долари. Најпопуларната криптовалута продолжува да флуктуира од минута во минута. За непредвидливоста на биткоинтот предупредуваа многу ескперти и светски бизнисмени. Некои од… Read more »

Биткоин ќе расте до 60.000 долари, а што потоа?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Дигиталната валута биткоин ќе расте до 60.000 долари, а потоа ќе падне на само 1.000, прогнозираат аналитичарите од „Саксо Банк“. Тие инаку го предвидоа растот на вредност ана биткоин во 2017 година, што беше еден од настаните по кои годината ќе се запамети. – Следната година, биткоин би можел повеќе да ја зголеми звојата вредност,… Read more »

Оваа криптовалута е втора по вредност во светот: Чини помалку од 4 долари и секој може да ја купи

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

По биткоинот, лајткоинот и етериумот, на полето на криптовалути се појави уште еден новитет – Рипл (Ripple). Вредноста на оваа дигитална валута во последните неколку недели константно расте, а таа е моментално втората највредна валута, пишува “CNN”. Оваа релативно непозната криптовалута, позната и под името “XRP”, моментално вреди околу 3,5 долари, а пазарната капитализација надминува… Read more »

Северна Кореја се богати на сметка на биткоин лудилото

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Шпекулантите не се единствените што ја слават биткоин грозницата која деновиве ја тресе планетата, од неа би можел да профитира и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун. Експерти тврдат дека Северна Кореја во последните месеци биткоините ги „копа“, ги бара како откупнина или едноставно ги краде. „Факт е дека Северна Кореја ги напаѓа виртуелните берзи“, изјави директорот на… Read more »

Јужна Кореjа го забранува биткоин

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Јужна Кореја го забрани биткоин и други виртуелни валути и финансиски институции во земјата повеќе немаат право да ги користат како инструмент за плаќање. Според забраната, која беше официјално прогласена од администрацијата на премиерот Ли Нак-јон, финансиските институции немаат право да купуваат, да продаваат или дури да имаат достапни криптовалути. Меѓу нив спаѓа и биткоин… Read more »