Десерт на брзина: Колаче од кокос и ореви

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесните и кремасти колачи и торти се десерти кои луѓето секогаш ги претпочитаат како одличен завршеток на вкусниот ручек. Овој колач е збогатен со ореви и кокос кои му даваат посебен вкус на кој долго ќе се сеќавате. Состојки: Пандишан: – 6 белки, – 6 лажици шеќер – 100 g кокос – 100 g мелени… Read more »

Чоколадни колачиња со карамела

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Во средината на овие крцкави колачиња ве очекува слатко изненадување… Состојки: – 380 гр брашно – 230 гр омекнат путер – 230 гр шеќер + 1 лажица – 230 гр кафеав шеќер – 2 јајца – 2 лажички екстракт од ванила – 1 лажичка сода бикарбона – 90 гр какао – 130 гр исечкани ореви… Read more »

Реформ торта

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 12 јајца – 500гр шеќер – 300гр мелени ореви – 200гр чоколадо за готвење – 300гр путер Начин на подготовка: Ги матите белките со 250 грама шеќер и кога ќе добиете цврст снег додадете ги оревите. Од оваа смеса испечете четири кори. Секоја кора пеќете ја околу 20-25 минути на 180 степени…. Read more »

Брз колач од кокос и чоколадо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Колачот од кокос е десерт на кој ќе се навлечете после првото пробување, а веројатно и гостите ќе ви го побараат рецептот после првото залче. За среќа, рецептот е брз, лесен и евтин, па може да го подготвувате колку често и да сакате. Плус, ви требаат само 20 минути во кујна. Потребни состојки: – 200ml… Read more »

Чоколадна торта со костени

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Еве еден рецепт за вкусен есенски десерт. Станува збор за чоколадна торта со костени. За да го приготвите ова слатко, во кое ќе ужива целото семејство, ќе ви бидат потребни следните Состојки: за бисквит ● 3 јајца ● 3 лажици кафен шеќер ● 3 лажици брашно ● 1,5 лажица какао ● малку прашок за пециво… Read more »

Рум ваљаци (без печење)

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 125 гр маргарин – 100 гр шеќер во прав – 300 гр мелени бисквити – 125 гр маргарин – 50 гр мелени ореви – 50 гр мелени ореви – 50 гр мелени ореви Глазура: – 200 гр црна чоколада – 20 гр бела чоколада Измиксирајте го маргаринот заедно со шеќерот во прав. Додадете… Read more »

Сукана баклава

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Оваа баклава многу потсетува на баклавите што порано ги правеа нашите баби со сукани, а не со готови кори… Затоа им ја препорачувам на сите што се уште го носат тој вкус и мирис од детството. Состојки – 1 кг брашно – 500 мл минерална вода – 250 мл масло за јадење – 1 кесичка… Read more »

Торта со кафе

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Веруваме дека нема поголемо задоволство за љубителите за кафе и колач во моментот кога ќе успеат да ги спојат овие два вкуса во еден неверојатен десерт. Денешниот рецепт е токму еден таков сладок специјалитет на кој тешко може да се оддолее. СОСТОЈКИ За бисквит ● 2 шолји брашно ● 2 шолји шеќер ● ¼ мала… Read more »

Без печење – Лења пита со јаболко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Рецептот се подготвува без печење! Состав: – 1 килограм јаболки – 6 децилитри вода – 150 грама шеќер – 2 кесички пудинг од ванила – 1 кесичка цимет – 2 кутии бисквити „Petit Beurre“ – 250 милилитри слатка павлака Подготовка Измијте ги, излупете ги и изрендајте јаболките. Без да се цедат ставете ги да се… Read more »

Монте торта

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: Тесто – бисквити – малку млеко – рум Бел крем – 1 литар млеко – 100 гр. пченкарно брашно – 100 гр. шеќер – 1 ванилин шеќер – 125 гр. путер Црн крем – 500 мл слатка павлака (хопла) – 200 гр. чоколда за готвење Подготовка: На дното на сад за печење ставете ги… Read more »

Ванилици

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 200 гр. маст – 500 гр. брашно – 1 цело јајце – 1 жолчка – 4 лажици шеќер – сок од еден лимон – шеќер во прав – ванила Подготовка: Изматете ја пенасто маста, а потоа додајте ја жoлчката, целoтo јајце, шеќерoт и сoкoт од лимон. Потоа дoдајте го брашното, префрлете ја смесата… Read more »

Тајните на шеќерот

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Тој е сладок и заводлив, но дали е смртоносен? Дали шеќерот е предизвикувач на многу од неизлечивите болести? Дознајте ако го погледнете следниот документарен филм за тајните на шеќерот… (116) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено