Како долготрајното седење пред монитор влијае на нашиот мозок?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Ако сте еден од оние луѓе кои заработуваат седејќи во канцеларија пред компјутер, една нова студија од калифорнискиот универзитет во Лос Анџелес може непријатно да ве изненади. Иако веќе одамна е познато дека секојдневното долго седење пред компјутер не е добро за здравјето, новото истражување објавена од страна на калифорниската истражувачка организација „Plos”, покажа дека… Read more »

Не ги фрлајте лушпите од јајцата, здрави се од повеќе аспекти

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Лушпите од јајцата не треба да ги фрлате, а еве и зошто. Калциумот од лушпите од јајце може да биде корисен не само за остеопороза, артритис и зглобови, туку и за децата во развој. Помага и забите да се посилни, а корисен е и за мускулите и нервите. Лушпите од јајце се консумираат еднаш дневно, обично… Read more »

Дијабетесот се 5 посебни болести

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Неконтролираното ниво на шеќер во крвта обично се дели на тип 1 и тип 2. Ново заедничко истражување од Шведска и Финска откри дека станува збор за 5 одделни болести, и секоја од нив бара посебна терапија. Студијата која анализира речиси 15.000 пациенти со дијабетес, ги дели пациентите во 5 одделни кластери: – Кластер 1,… Read more »

Засекогаш млади – Документарец на ББЦ

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Дали староста е болест? Од оние болести кои можат да се излечат? Презентерката на ББЦ, Габриела Торес се среќава со луѓе кои превземале експерименти на своја рака и со научници кои драмтично се борат да ни го продолжат животниот век.   (13) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Докторите предупредуваат: „Антибиотиците не лекуваат настинка и грип!“

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сезоната на грип и на настинки е во полн ек, а за да избегнат чекање во ординациите, пациентите често посегнуваат по антибиотици на своја рака. Најчесто се тоа резерви што веќе ги имаат дома, останати од последната терапија, што е голема грешка. Лекарите и фармацевтите со години предупредуваат токму на овој проблем бидејќи придонесува за… Read more »

6-те најчудни средновековни болести

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Животот на повеќето луѓе кои живееле во Средниот век бил краток и суров. Нехигиенските услови и навики довеле до ширење на некои ужасни болести. Како последица на општото незнаење и вербата во суеверија, луѓето барале спас од бескорисните терапии кои понекогаш уште повеќе ги влошувале симптомите. Од необјаснетите лудила на 2 крала, па сѐ до… Read more »

Случаи во кои ракијата може да се користи како лек

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ракијата на балканските простори се смета за национален пијалак, а приказните за лековитото дејство на овој домашен алкохол се пренесуваат од колено на колено. Со оглед на високиот процент на алкохол што го содржи ракијата, треба да се внимава во колкави количини се пие. Меѓутоа, мала и навремена количина ракија како пијалак или како лосион… Read more »

Првата операција на гените кај возрасен човек само што се случи…

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Предизвикувачкото поле на генетската терапија се базира на идејата дека генетските болести може да се корегираат во нивниот извор. Додека техниките се уште се сметаат за ризични, во последните години се направени огромни достигнувања со алатки за генетски инженеринг како што е CRISPR, кој се користи на модели од животни за лекување на мускулна дистрофија… Read more »

Која крвна група најтешко поднесува болести?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Различноста на крвните групи, односно постоењето на четири крвни групи, А, Б, АБ и 0 има врска со еволутивната предност. Австрискиот доктор Карл Ландстајнер во 1900 година, открил три крвни групи А, Б, и 0. Ова било огромно откритие и Ландстајнер во 1930 година ја добил Нобеловата награда за големо достигнување во медицината. Неколку години… Read more »

Од нечистиот клима-уред демне легионерска болест

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Ако клима-уредот редовно не го одржувате и не го чистите, ризикувате инфекција со бактеријата Legionella pneumophilla, која предизвикува легионерска болест. Таа бактерија предизвикува тешко воспаление на белите дробови, а може да биде и смртоносна. Посебно ѝ се подложни луѓето со ослабен имунитет, хроничните болни, пушачите и алкохоличарите. Се пренесува со вдишување на ситните капки од… Read more »

Зошто сите сме дефицитарни на магнезиум, симптомите и што да се прави

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Знаците на недостаток на магнезиум се насекаде кај нас, ако знаете што да барате. За жал, симптомите се толку неверојатно чести што постојано се превидуваат и не им се дава точна дијагноза! Едвај некој, особено докторите, да ги забележат дека болестите од кои страдаме секојдневно се симптоми на недостаток на магнезиум… и сите плаќаме за… Read more »

Документерец – Загадување: Скопје го стигна Пекинг

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Над илјада мртви годишно и економски штети од 250 милиони евра, тоа е цехот од отруениот воздух кој скопјани го вдишуваат секој ден, пресметаа финските експерти. Нема гас, нема трамвај, чие поставување е поевтино отколку годишните загуби – најнов документарец на СКУП посветен на најголемиот убиец на скопјани (97) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »