Солени бомбици повкусни од топено сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овие солени бомбици претставуваат вистинско откровение за секој кој ќе ги проба. Сите вие кое сте љубители на топеното сирење, ова е рецептот кој веднаш ќе го научите на памет и ќе стане редовен оброк на вашето мени. Состојки: – 500g биено сирење – 3 лажици рендан пармезан – 1 јајце – 100g брашно –… Read more »

Руски чајни бомбици- Десерт готов за 15 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 1 шолја путер – 1 лажичка ванилин екстракт – 6 лажици шеќер во прав – 2 шолји брашно – 1 шолја мелени ореви – 1/3 шолја шеќер во прав – за декорација Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Добро разматете ги путерот и екстрактот од ванила. Полека додавајте шеќер и… Read more »

Солени бомбици

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Сите вие кое сте љубители на топеното сирење, ова е рецептот кој веднаш ќе го научите на памет и ќе стане редовен оброк на вашето мени. Состојки: – 500g биено сирење – 3 лажици рендан пармезан – 1 јајце – 100g брашно – ½ лажичка оригано – лебни трошки – масло Подготовка: Изрендајте го биеното… Read more »

Бомбици од банана

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребно е 3 банани 150гр шеќер во прав 150гр мелени ореви(може и мелени бисквити, тогаш намалете на шеќерот во прав) 150гр кокос Припрема Испасирајте ги бананите со вилушка, додадете ги другите состојки и се добро измешајте да се соедини. По потреба додадете ореви или кокос. Направете бомбици и валкајте ги во рендано чоколадо или кокос…. Read more »