5 најголеми лаги за браковите во кои нема секс

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Дали браковите во кои нема секс се осудени на пропаст или брачниот однос без интимности може да биде среќен? „Луѓето не се влегуваат во врска само заради сексот иако на почетокот е многу битен за повеќето парови, тој всушност не го одржува бракот. Мислам дека моќта на партнерството не е доволно позната во нашето општество…. Read more »

Кои се работите што се случуваат кај сите несреќни бракови

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Најсреќните брачни двојки си забележуваат од далеку, но не и несреќните. Вистината е дека многу несреќни бракови не завршуваат со развод и живеат целосно несреќно. Несреќните сопружници често се одлучуваат да останат заедно, колку и депресивни и ладни да се нивните односи. Еве и кои се работите кои се случуваат кај сите несреќни бракови: 1…. Read more »

Завршила во затвор затоа што одбила да ги испере алиштата на маж и

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Поради кавга за валкана облека, односно поради тоа што одбила да ја испере, мексиканката Дулсе Рекена Гарсија поминала половина ден во затвор. Нејзиниот сопруг, возачот на камиони, Едгар Иван Перес Алварадо (26) планирал да излезе со пријателите во град и и наредил на сопругата да му ја испере облеката која имал намера да ја облече… Read more »

Го изгубила венчалниот прстен во океанот, па потоа го пронашла 10 години покасно!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Жената раскажа како нејзиниот сопруг конечно го нашол изгубениот венчален прстен и тоа десет години откако го изгубила во океанот. 33 годишната Алана Милан и нејзиниот 39 годишен сопруг Русел биле на меден месец во Фиџи кога нивниот прест исчезнал без трага. После пребарувањето во океаното, новопечените сопружници се помириле со тоа дека прстенот повеќе… Read more »

Другата страна на приказната: Како изгледа бракот без секс?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Воопшто не е тајна дека како поминуваат годините желбата за секс значително се намалува или целосно исчезнува. Многумина во бракот немаат секс подолго време, но тоа не е главниот извор на незадоволство или причина заради која бракот пропаѓа. Пар се запознал пред 20 години на работно место. Помеѓу нив се појавила моментална привлечност. Сексуалниот живот… Read more »

Бракот пукнал после само три дена: За овој пар зборуваат сите во БиХ

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Брачната идила траела само три дена, а приказната ја потврди и матичарот од овој град Васо Чихориќ, кој за тамошните медиуми кажа дека е вистина дека младите престанале да живеат заедно после само три дена. Херцеговачките свадби се познати по големите прослави со повеќе стотина луѓе, а Херцеговците ги бие глас дека се конзервативни и… Read more »

Докажано дека мажите им предизвикуваат повеќе стрес на жените отколку децата

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Прекрасна сопруга, прекрасен готвач и грижлива мајка се само неколку од многуте карактеристики што една жена може да ги поседува за време на бракот. Со целиот хаос што децата можат да го донесат во бракот, не е за изненадување што жените го искусуваат стресот како дел од тој пат. Но, што е со мажите? Дали… Read more »

50 години во брак? Полска ви дава медал!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Нема многу земји/нации што доделуваат медал за долг брачен живот, но Полска е баш таква. Медалот е воведен од полскиот парламент во февруари 1960-та. Се доделува на парови кои се во брак барем 50 години. Единствениот друг услов е парот да има барем едно дете, било „свое“ или посвоено. Брачните партнери, еден по еден, пристапуваат на… Read more »

Кога му е периодот на партнерот да те изневери ако е машко, а кога ако е женско?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Научниците идентификуваа специфичен период во кој жените, кои што се во долгорочни врски, најверојатно ќе ги изневерат своите партнери. Тие откриле дека жените се повеќе склони да извршат прељуба помеѓу шест и десет години откако се со некого. Арно ама и мажите не се покусо, иако во просек покасно им текнува од жените, па кога… Read more »

Одлучив да не стапам во брак никогаш и тоа е мојата најдобра животна одлука

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Можеби сум млада и перспективна девојка која не сака да се обврзува за скоро, но колку повеќе размислувам сфаќам дека не постои шанса да го променам мојот став околу бракот во иднина. Јас всушност не сакам да се обврзам никогаш за никого на лист хартија и прстен на рака со зурли и тапани само поради… Read more »