Подгответе чипс од банана

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Рецептот е лесен и едноставен. Дури и почетник во кујна може да подготви солен или благ чипс од банана. Ако се одлучите за солен чипс, тогаш ќе ви бидат потребни зелени банани, односно не сосема созреани, а за благиот земете зрели. За три порции чипс од банана потребно ви е следново: – 3 банани –… Read more »

Домашен чипс од кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Токму таков е и овој рецепт, составен од само три состојки за чие подготвување ќе ви бидат потребни само 10 минути. Одлични крекери кои совршено ќе одговараат со пиво, сос и добри пријатели. Состојки: – Пармезан или кашкавал по желба, рендан – Лук во прав – Свеж босилек, ситно исечкан Начин на подготовка: 1. Загрејте ја… Read more »

Домашен вкусен крцкав чипс готов за 5 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Сега постои начин како сами дома да си направите вкусен и крцкав чипс кој не се пржи во масло како купечкиот, па затоа е и многу поздрав. Се што ви треба е микробранова и 5 минути слободно време. Постапката е неверојатно лесна и едноставна: само исечкајте го компирот на тенки парченца и загрејте го во микробранова… Read more »

Помфрит од тиквички

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500 грама тиквички – 2 јајца – Презла – Пармезан – Сол и бибер – Лут буковец За сос: – 1 конзерва домати – 2 чешниња лук – Маслиново масло – Сол и бибер – 2 лажици свеж магданос Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени и обложете ја со хартија за печење…. Read more »